Zajęcia z teatrem w tle to pierwsza tego typu aktywność w naszym gimnazjum. Od września 2012 roku, pod opieką czterech nauczycielek, działają trzy sekcje: aktorska, scenograficzna i kostiumowa.

Uczestniczki zajęć już na początku wybrały nazwę dla grupy, a po kilku dniach powstało logo. Prezentuje się ono tak:

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Autorką logo jest Katarzyna Koniorczyk z klasy IIID
Zapowiedź działalności grupy teatralnej miała miejsce już 3 września, kiedy pierwsze chętne do współpracy w ramach innowacji uczennice, zagrały w przedstawieniu z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Opowieść o Złotej Rybce (w tej roli wystąpiła najprawdziwsza rybka w szklanej kuli) bardzo spodobała się młodzieży i nauczycielom. Był to świetny początek ciekawej przygody z teatrem.

Grupę teatralną tworzą: Anna Lewandowska IIID, Katarzyna Koniorczyk IIID, Marcelina Woźniak IIID, Karolina Kosińska IIID, Joanna Sabuda IIID, Klara Stokowacka IIID, Agata Dąbrowska IIC, Natalia Piwek IIC, Karolina Śliwecka, IID, Magdalena Trautsolt IID, Paulina Kuśmierz IID, Adrianna Nieroda IID, Aleksandra Socha IID, Sylwia Milka IID, Ewelina Rojewska IIA, Julia Pąpka ID, Roksana Widawska ID, Wanessa Lassak ID, Jowita Kołek ID, Joanna Bogusławska IA.

Zajęcia w ramach innowacji odbywają się w różnych terminach. Wszystko zależy od czasu, którym dysponują uczestniczki i prowadzące. Spotkania dzielą się na te krótsze, podczas których młode aktorki pracują nad scenariuszem, scenografią i kostiumami do danego przedstawienia, oraz dłuższe, czyli warsztaty teatralne.18 października 2012 r. odbyły się pierwsze warsztaty aktorskie. Zajęcia z grupą uczennic poprowadziła pani Olimpia Karbownik, studentka wydziału wokalno-aktorskiego krakowskiej Akademii Muzycznej. Nieśmiałe początkowo uczestniczki z każdą chwilą nabierały odwagi i z kolejnymi ćwiczeniami lepiej się bawiły. Prowadząca zaproponowała kilka ćwiczeń dykcyjnych oraz aktorskich, np. etiudy teatralne i improwizacje. Przykładowe zadania do wykonania brzmiały: "Wyobraź sobie, że jesteś prezenterką pogody i opowiedz nam, co nas czeka przez najbliższe dni w tym temacie", "Twoim zadaniem jest zaprezentować nam stroje Twoich koleżanek. Możesz mówić o elementach pozytywnych, ale też o negatywnych". Uczennice miały też bojowe zadanie odegrania jakiejś postaci z kreskówki, przy czym było mnóstwo śmiechu. W zajęciach uczestniczyły: Anna Lewandowska, Marcelina Woźniak, Karolina Kosińska, Karolina Śliwecka, Adrianna Nieroda, Paulina Kuśmierz, Agata Dąbrowska, Ewelina Rojewska i Magdalena Trautsolt.
"Zajęcia tak nam się podobały, że mamy nadzieję na więcej tego typu spotkań!" - mówią uczestniczki zgodnym chórem.6 listopada w szkolnej czytelni odbyły się drugie warsztaty w ramach innowacji teatralnej. Tym razem poprowadziła je pani bibliotekarka. Było sporo śmiechu przy kolejnych ćwiczeniach parateatralnych. Zadania, jakie miały do wykonania uczestniczki, nie należały do łatwych. Musiały, na przykład, pokazać emocje przy pomocy gestu oraz mimiki, nie używając do tego słów. Były również ćwiczenia pomagające opanować trudną sztukę improwizacji. Wiemy już, że i w grudniu odbędzie się takie spotkanie warsztatowe. "Trupeczki teatralne" już nie mogą się go doczekać :-)

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
"Jasełka za ścianą"

19 grudnia 2012 roku Szkolny Teatr Młodzieżowy „Trupeczka Teatralna”, w ramach innowacji pedagogicznej, wystawił przedstawienie jasełkowe. Grupa składa się z samych dziewcząt, co nie przeszkodziło im jednak w odegraniu również męskich ról. Spektakl przygotowany został według autorskiego scenariusza opiekunki grupy innowacyjnej. Przygotowania nadzorowały cztery nauczycielki: p. K. Chojnacka, p. A. Kołodziejek, p. J. Socha i p. A. Widawska, które wraz z uczennicami z poszczególnych sekcji stworzyły scenografię i kostiumy oraz przeprowadziły próby. Wszystkich widzów powitała Ola Socha – anioł prowadzący. Piosenki świąteczne wykonały Agnieszka Łazarowicz i Joanna Sabuda, a kolędy zagrała szkolna grupa flecistów.

W przedstawieniu wystąpiły:

Anna Lewandowska IIID - anioł przed emeryturą
Aleksandra Socha IID – anioł prowadzący
Karolina Śliwecka IID – Maryja
Ewelina Rojewska IIA – Józef
Karolina Kosińska IIID – lekarka
Marcelina Woźniak IIID - pielęgniarka
Wanessa Lassak ID – taksówkarz
Agata Dąbrowska IIC - Szajbnięty aniołek 1
Paulina Kuśmierz IID - Szajbnięty aniołek 2
Adrianna Nieroda IID - Szajbnięty aniołek 3


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w ZawierciuW marcu 2013 roku kilka osób z grupy teatralnej zaprosiło do współpracy koleżanki i kolegów z kółka języka rosyjskiego, aby wspólnie przygotować bajkę rosyjską do przedszkola. Odbyły się dwa spektakle: w przedszkolu nr 4 i nr 8 w Zawierciu.
W przedstawieniu wystąpili:

Daszeńka - Wanessa Lassak ID
Maszeńka - Karolina Bryła ID
Babcia - Martyna Pleban IA
Kukułka - Sylwia Prokop IA
Niedźwiedź Miszka - Ewelina Rojewska IIA
Sąsiad Iwan Iwanowicz - Kacper Lipa IIA
Narrator - Krystian Pułtorak IIA
Dźwięk - Julia Pąpka ID


Młodzi aktorzy zaprezentowli dzieciom bajkę o siostrzyczkach Daszeńce i Maszeńce oraz o złym niedźwiedziu Miszce. Przedszkolaki oglądały z zapartym tchem przygody siostrzyczek.Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w ZawierciuOstatnie z czterech zaplanowanych przedstawień grupa teatralna wystawiła podczas Spotkania Informacyjnego dla Rodziców i Uczniów Klas Szóstych, które odbyło się 18 kwietnia 2013 roku. Spektakl zatytułowany był "Cztery pory roku". Jak sam tytuł podpowiada, chodziło o zmiany w przyrodzie, a dokładniej o perypetie Lata, Jesieni i Zimy w sytuacji, gdy Wiosna "chyba kopnęła w kalendarz" (cytat ze sztuki).

W przedstawieniu zagrały:

Wiosna - Anna Lewandowska IIID
Jesień - Marcelina Woźniak IIID
Zima - Joanna Sabuda IIID
Lato - Adrianna Nieroda IID
Pisarka - Anna Ziaja IIC
Robotnica 2, wiewiórka - Katarzyna Koniorczyk IIID
Tajemnicza Postać - Karolina Śliwecka IID
Dziennikarka - Aleksandra Socha IID
Kamerzystka - Karolina Kosińska IIID
Robotnica 1 - Agata Dąbrowska IIC
Dźwięk - Magdalena Trautsolt


Tajemnicza Postać i Wiosna

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Pracownice Kasia i Agata

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Lato, Zima, Wiewiórka i Jesień

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Dziennikarka, Lato, Jesień, Zima i Kamerzystka

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Wszystkie aktorki w komplecie :-)

Gimnazjum nr 1 w ZawierciuDnia 17 czerwca 2013 roku grupa teatralna z naszego gimnazjum wzięła udział w XI Rejonowych Konfrontacjach Amatorskich Teatrów Dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów „Tajemnice Teatru”, które odbyły się w MOK "Centrum" w Zawierciu. W spotkaniu wzięło udział dziesięć zespołów z Zawiercia, Pilicy, Włodowic, Ogrodzieńca i Giebła.

Obsada:
Wiosna - Anna Lewandowska
Lato - Adrianna Nieroda
Jesień - Marcelina Woźniak
Zima - Joanna Sabuda
Pisarka - Anna Ziaja
Dziennikarka - Aleksandra Socha
Kamerzystka - Karolina Kosińska
Robotnica 1 - Agata Dąbrowska
Robotnica 2, wiewiórka - Katarzyna Koniorczyk
Tajemnicza Postać - Karolina Śliwecka


Dźwięk:
Magdalena Trautsolt

Fotograf:
Przemysław Mazur

Obsługa techniczna:
Krzysztof Kosek
Dawid Poziomek

Gimnazjalistki bardzo przeżywały swój występ na dużej scenie, ale okazało się, że nie było się czego bać. Kiedy już przyszła nasza kolej, dziewczęta zagrały wspaniale. Widać było, że bawią się świetnie i dobrze się czują w swoich rolach.
Ponieważ nie przyznawano miejsc, każda grupa otrzymywała wyróżnienie. My zostaliśmy docenieni za ciekawy pomysł formy teatralnej wykorzystany w spektaklu. Nagrodą było urządzenie wielofunkcyjne dla szkoły.


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu