W roku szkolnym 2013/2014 rozpoczęło swoją działalność

Szkolne Koło Teatralne.Grupa jest liczna, dlatego też i działań planujemy sporo. Czekają nas przedstawienia i warsztaty aktorskie.

Ćwiczymy grę aktorską i uczymy się ról.

Jeśli lubisz recytować, odgrywać różne role i bawić się na scenie - ZAPRASZAMY do naszej grupy!

ROK SZKOLNY 2014/2015Zajęcia odbywają się w czwartki od 14.15 do 15.00 w świetlicy lub czytelniGimnazjum nr 1 w Zawierciu


19 grudnia 2014 roku członkowie grupy teatralnej, pod opieką p. J. Sochy i p. K. Musiał, wystawili jasełka. Wyjątkowości przedstawieniu dodawał fakt, iż były to jasełka tradycyjne, ze specjalnie na tę okazję zbudowaną przez pana Zbierańskiego szopką.

W jasełkach wystąpili:

Narrator - Dominika Kaczmarska
Józef - Karol Sowa
Maria - Kamila Wędzyńska
król Herod - Wojciech Kubicz
trzej królowie - Dominik Janus, Łukasz Łazarowicz, Szymon Dratwa
handlarka - Julianna Frącisz
gospodyni - Zuzanna Biały
uboga kobieta - Martyna Stefaniak
kapłan - Konrad Czech
posłaniec - Karolina Wnuk
Śmierć - Katarzyna Pacia
Diabeł - Wiktoria Piasecka

Nagłośnienie: Oskar Żarski
Multimedia: Grzegorz Zawadzki
Scenografia: M. Zbierański, J. Socha, K. Musiał

Po przedstawieniu zebrani nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni oraz uczniowie wysłuchali również koncertu naszego szkolnego chóru i solistek: Martyny Pleban, Mai Zygmunt, Julianny Frącisz, Magdaleny Halaby, Zuzanny Trepki, Natalii Kuban i Alicji Paduli.Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


30 października 2014 roku odbyły się kolejne warsztaty w ramach koła teatralnego. Tym razem uczestnicy wylosowali bohaterów pewnej historii i przygotowali skarpetkowe pacynki: króla Zdobysław Wielki, królowa Hiacynta, królewna Gryzelda, rycerz Blaszka, smok Tyberiusz, czarownica Hogata i kot Krzykot.Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


A oto fabuła stworzonej podczas zajęć bajki: Król Zdobysław Wielki i królowa Hiacynta zdecydowali, że nadszedł czas, aby królewna Gryzelda wyszła za mąż. Królewna nie chce jednak o tym słyszeć, ponieważ pragnie się uczyć, być modelką, aktorką lub gwiazdą rocka. Król i królowa nalegają i przedstawiają córce rycerza Blaszkę, którego wybrali na jej męża. Królewna zgadza się łaskawie na zamążpójście pod warunkiem, że rycerz wyruszy do strasznego smoka, który z pewnością go pożre, i przyniesie jej serce potwora. Rycerz bardzo boi się spotkania ze smokiem, więc udaje się do czarownicy Hogaty po eliksir odwagi. Czarownica czeka na rycerza wraz z niebieskim kotem Krzykotem i fiolką eliksiru. Przekazuje mu buteleczkę z instrukcją, jak ma zażyć eliksir. Rycerz pokrzepiony wyrusza w niebezpieczną drogę, do pieczary smoka Tyberiusza. Kiedy jednak spotyka go, okazuje się, że smok jest pacyfistą i zamiast mordować, zadaje rycerzom zagadki. Na pytanie smoka rycerz odpowiada prawidłowo i smok puszcza go wolno. To jednak nie rozwiązuje problemu, bo królewna zażądała przecież serca smoka. W związku z tym rycerz proponuje smokowi zamieszkanie w zamku. Smok się zgadza, bo to ogromny splendor i razem wracają do królewny. Rycerz wykonuje zadanie, bo wraz ze smokiem przynosi królewnie jego serce, więc królewna musi wyjść za niego za mąż - słowo się rzekło. W zamku trwają przygotowania do ślubu, kiedy wśród zaproszonych gości pojawia się czarownica ze swoim czarodziejskim kotem. Hogata zdradza rycerzowi, że eliksir, który mu dała, był zwykłą wodą, a to oznacza, że rycerz sam z siebie był bardzo odważny idąc do smoka. Goście życzą nowożeńcom wszystkiego najlepszego i wspólnie bawią się na weselu.

Mamy nadzieję, że nasza bajka Wam się podoba. Planujemy zabrać pacynki i zagrać ją w kilku miejskich przedszkolach.

ROK SZKOLNY 2013/2014Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

23 października 2013 roku grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła udział w wycieczce do Opery Śląskiej w Bytomiu, gdzie uczestniczyła w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez panią Izabelę Migocz, wykładowcę na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz konsultantkę ds. edukacji Opery Śląskiej. Większość osób w grupie należy do kółka teatralnego w naszej szkole, więc chętnie uczestniczyła w zajęciach, które odbywały się w sali koncertowej opery. W programie wizyty znalazły się nie tylko zajęcia z emisji głosu i śpiewu. Młodzież mogła zobaczyć również budynek opery "od kuchni", czyli zwiedzić kulisy i magazyny, w których przechowywane są elementy scenografii do różnych spektakli. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek.Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

30 października 2013 roku wszyscy uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w wyjątkowej lekcji teatralnej z emerytowanym nauczycielem języka polskiego, panem Józefem Niedźwieckim. Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie w reżyserii pana Niedźwieckiego pt. "Ludzie z bagażem", w którym wystąpili słuchacze zawierciańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ponieważ temat spektaklu nie był łatwy, pan Niedźwiecki wyjaśnił młodzieży, z czym za chwilę spotkają się w poezji i piosence. Scenariusz spektaklu stworzony został w oparciu o utwory Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Agnieszki Osieckiej. W przerwie lekcji uczniowie obejrzeli wystawę plastyczną w mokowskiej galerii. Dodatkową atrakcją było to, iż prace tam prezentowane wykonali zawierciańscy nauczyciele. Druga część spotkania rozpoczęła się teatrem ruchu, czyli fragmentem II części "Dziadów", w wykonaniu grupy z Gimnazjum nr 2. Po występie pan Niedźwiecki zaprosił na scenę grupę teatralną z naszego gimnazjum i inne osoby, chętne do włączenia się we wspólny obraz. W galerii można zobaczyć, jak ogromna liczba osób znalazła się na scenie i wzięła czynny udział w krótkim ćwiczeniu aktorskim. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem piosenki pt. "Małolata" i obietnicą kolejnych spotkań, których zwieńczeniem będzie kolejne przedsięwzięcie teatralne w reżyserii pana Niedźwieckiego, w którym zagrają słuchacze UTW i młodzież z zawierciańskich gimnazjów.


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


6 grudnia 2013 roku grupa uczniów naszego gimnazjum należąca do koła teatralnego odwiedziła Przedszkole nr 8 w Zawierciu. Młodzi aktorzy zagrali dla dzieci bajkę o królewnie Amelce, a po przedstawieniu zaproponowali przedszkolakom gry i zabawy ruchowe oraz kolorowanie portretów królewny Amelki i Rycerza. Zabawa była przednia. Dzieci chętnie brały udział w takich grach, jak: "Rzeźby", "Stary niedźwiedź mocno śpi" czy bardziej zimowe "Śnieżynki" i "Pingwinek". Niespodzianką dla młodzieży były przygotowane przez dzieci specjalne medale za piękny występ i czekoladowe prezenciki od pomocników św. Mikołaja.

Obsada bajki:
Narrator: Paulina Kuśmierz
Król Baltazar Zwycięski: Szymon Śliwa Królowa: Wanessa Lassak
Królewna Amelka: Karolina Śliwecka
Dwórka Kornelia: Julia Śleszyńska
Dwórka Rozalka: Jowita Kołek
Służąca: Agata Dąbrowska
Ogrodnik: Krystian Smoleń

Przedstawienie tak się spodobało, że grupa dostała kolejne zaproszenie.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Dnia 18 grudnia 2013 roku grupa teatralna we współpracy ze szkolnym chórem i flecistami przygotowała spotkanie jasełkowe dla nauczycieli i uczniów naszego gimnazjum. Tym razem widzowie obejrzeli montaż słowno-muzyczny. Były diabły i anioły, ale także młodzież, ukazująca naszą codzienność i wybory, których musimy dokonywać każdego dnia. Po spektaklu zaprezentował się szkolny chór pod dyrekcją pani Barbary Czajkowskiej. Grupa wykonała kilka kolęd a capella oraz towarzyszyła solistkom: Martynie Pleban, Julii Śleszyńskiej, Dagmarze Gajeckiej i Agacie Foryś, które - oprócz występów solowych - wykonały w kwartecie refleksyjną kolędę o Nieobecnych z naszych rodzin i grona przyjaciół. Nie zabrakło również pięknych dźwięków fletów. Na flecie poprzecznym zagrała Zuzanna Padula, a na fletach prostych kolędy wykonały: Sylwia Milka, Michalina Urbaniak i Patrycja Grabowska.

W przedstawieniu jasełkowym wystąpili:

Anioł narrator:
Aleksandra Socha

Diabły:
Kamila Wędzyńska
Patrycja Rogoń
Klaudia Szwej
Julia Suliga
Roksana Gajek


Człowiek z telefonem:
Dominik Janus

Człowiek z tabletem:
Szymon Śliwa

Człowiek z laptopem:
Krystian Smoleń

Kobieta z zakupami:
Wanessa Lassak

Aniołki-pomocnice:
Sylwia Milka
Katarzyna MazurGimnazjum nr 1 w Zawierciu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Dnia 20 lutego 2014 roku odbyły się warsztaty aktorskie dla uczniów należących do Szkolnego Teatru Młodzieżowego. Spotkanie poprowadził absolwent naszego gimnazjum, a obecnie muzyk i aktor, Maciej Kucera. Uczniowie przez godzinę musieli zmierzyć się z różnymi ćwiczeniami, od dykcyjnych po etiudy aktorskie. Śmiechu i dobrej zabawy było mnóstwo, o czym świadczą zdjęcia w galerii.

W warsztatach udział wzięli:
Ewelina Rojewska
Agata Dąbrowska
Patrycja Rogoń
Ksenia Opyrchał
Kamila Wędzyńska
Klaudia Szwej
Aleksandra Grzyb
Roksana Gajek
Krystian Smoleń
Szeymon Śliwa
Dominik Janus


Dziękujemy panu Maciejowi za ciekawe zajęcia i polecamy się na przyszłość!

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Dnia 26 lutego 2014 roku troje uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w powiatowych eliminacjach do XXVI Regionalnych Spotkań Młodych Recytatorów „Wrażliwość na Słowa”, które odbyły się w MOK "Centrum" w Zawierciu. W kategorii "recytacja" zaprezentowała się Anna Ziaja z klasy IIIC, a w kategorii "wywiedzione ze słowa" wystąpili Kamila Wędzyńska z klasy ID i Dominik Janus z klasy IC. Z ponad 80 uczestników jury wybrało dziewięciu laureatów, którzy pojadą reprezentować powiat w kolejnym etapie konkursu, w Częstochowie. Jednym z laureatów został nasz uczeń - Dominik Janus. 27 marca 2014 roku wziął udział w ostatnim etapie XXVI Regionalnych Spotkań Młodych Recytatorów "Wrażliwość na słowa". W kategorii gimnazjów do finału regionalnego dotarło jedynie 13 osób. Dominik zaprezentował się w kategorii wywiedzone ze słowa z fragmentem utworu Julio Cortezara "Opowieści o kronopiach i famach".

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


20 marca 2014 roku trójka uczniów naszego gimnazjum /Aleksandra Socha IIID, Kamila Wędzyńska ID i Szymon Bartosik IIIB/ wzięła udział w XII Wojewódzkim Konkursie Poezji Zbigniewa Herberta w Żorach. W zmaganiach udział wzięło 60 uczestników. Nasi gimnazjaliści recytowali wiersze Poety w Żorach już drugi raz. Jury konkursu, po długich obradach, wybrało dziesięciu finalistów, wśród których znalazł się również nasz uczeń - Szymon Bartosik. Kolejnym etapem konkursu były warsztaty aktorskie, które odbyły się 26 marca, a w finale konkursu, który miał miejsce 7 kwietnia, Szymon zajął II miejsce.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


21 lutego 2014 roku grupa uczniów naszego gimnazjum odwiedziła Księgarnię Edukacyjną w Zawierciu. Młodzi aktorzy zagrali przedstawienie o niegrzecznej królewnie Amelce, która postanowiła się zmienić tak, by wszyscy ją lubili. Po przedstawieniu zaproszone na spotkanie dzieci z klas zerowych SP nr 4 w Zawierciu wzięły udział w zabawach ruchowych, a także kolorowały portrety królewny Amelki i rycerza Dobromira.Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Obsada:
Królewna Amelka – Karolina Śliwecka
Król Baltazar Zwycięski – Szymon Śliwa
Królowa – Ewelina Rojewska
Dwórka Rozalka – Martyna Pleban
Dwórka Ksenia – Karolina Bryła
Dwórka Kornelia – Adrianna Nieroda
Służąca – Agata Dąbrowska
Ogrodnik – Krystian Smoleń
Narrator – Paulina Kuśmierz

Zdjęcia: Magdalena Trautsolt

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia na oficjalnym kanale księgarni na Youtube:Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Dnia 4 maja 2014 roku duża grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła udział w kolejnym przedstawieniu wyreżyserowanym przez emerytowanego nauczyciela języka polskiego i działacza kultury, pana Józefa Niedźwieckiego. Było to ogromne przedsięwzięcie, angażujące kilka grup:

- Integracyjny Teatr Zawierciańskiego Uniwersytetu III Wieku,
- Teatr Ruchu i Słowa Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu,
- Teatr Ruchu i Słowa Gimnazjum nr 2 w Zawierciu,
- Chór Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu,
- Chór Gimnazjum nr 2 w Zawierciu,
- Chór Zawierciańskiego Uniwersytetu III Wieku.
W widowisku wystąpili także przedstawiciele Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Jana III Sobieskiego, a poloneza „Trzeciego Maja” wykonał zespół taneczny Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu. Łącznie na scenie plenerowej znalazła się ponad setka aktorów. Mimo niesprzyjającej aury widzowie dopisali i tłumnie przyszli obejrzeć widowisko przy pomniku Adama Mickiewicza w Zawierciu.Tak zaprezentowała się stworzona na potrzeby spektaklu grupa taneczna w polonezie "Trzeciego Maja":

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO DZIAŁANIA!