"Poczytaj mi, przyjacielu..." - projekt realizowany w ramach współpracy z CEO

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

W ramach programu młodzi ludzie przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla przedszkolaków, młodszych kolegów i koleżanek ze szkół świetlic, domów dziecka czy szpitali. Wspólne czytanie książek przygodowych, wierszy, bajek, baśni to nie wszystko! Po lekturze uczestnicy razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne, a także zgłębiają wspólnie tajniki przyrody, świata czy języków obcych! Źródło tekstu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Pierwszą wizytę w przedszkolu mamy już za sobą. 17 października 2012 r. nasi uczniowie gościli w Przedszkolu nr 15. Przygotowana bajka - „O trzech małych świnkach” - przypadła do gustu maluchom. Chętnie wzięły one również udział w zabawach, które prowadzący dla nich przygotowali. Spotkanie sprawiło wielką frajdę tak przedszkolakom, jak i młodzieży.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Dzieciom czytali:
Agnieszka Łazarowicz klasa III D
Michał Gębka klasa III A
Daria Grabowska klasa III A
Aleksandra Sołtysik klasa III A
Magdalena Surowiec klasa III A


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Drugie spotkanie z przedszkolakami w ramach programu "Poczytaj mi, przyjacielu" odbyło się 22 listopada 2012 r. Tym razem grupa sześciu uczennic odwiedziła zawierciańskie Przedszkole nr 4. Przygotowały bajkę braci Grimm pt. „Jednooczka, Dwuoczka, Trzyoczka”. Ciekawe stroje przyciągnęły uwagę dzieci. Najbardziej spodobała im się pięknie ubrana księżniczka Diana – narratorka opowieści.
Po odczytaniu tekstu bajki księżniczka, jako prowadząca, zaprosiła dzieci do zabawy. Pierwsze zadanie związane było z wysłuchaną bajką i polegało na pokolorowaniu jabłuszek i umieszczeniu ich na przygotowanej jabłonce. Kiedy wszystkie jabłka zawisły na drzewku, gimnazjalistki przeprowadziły zabawy taneczno-ruchowe: „Rzeźbiarz”, „Głowa, ramiona, kolana, pięty” i zabawę, w której tańczący muszą zastygnąć w bezruchu, kiedy zostanie przerwana płynąca z odtwarzacza muzyka. Dzieci bawiły się świetnie. Ostatnią zabawą było uważne słuchanie dźwięków różnych instrumentów i naśladowanie gry na nich.
Kiedy nadszedł czas zakończenia spotkania, przedszkolaki nie chciały wypuścić swoich gości. Dopiero obietnica kolejnej wizyty pomogła i po ciepłym pożegnaniu dzieci wróciły do swoich przedszkolnych zajęć.

Z dziećmi bawiły się:
Księżniczka Diana – Ania Lewandowska IIID
Różyczka – Magda Trautsolt IID
Jednooczka – Marcelina Woźniak IIID
Dwuoczka – Karolina Kosińska IIID
Trzyoczka – Ada Nieroda IID
Rycerz – Oliwia Kopcik IIID

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Trzecie spotkanie było zimowo-świąteczne, bo odbyło się 18 grudnia 2012 roku. Grupa uczniów z naszego gimnazjum gościła w Przedszkolu nr 1.
W związku ze zbliżającymi się świętami członkowie grupy projektowej przygotowali dla maluchów interpretację tekstu „Martynka i gwiazdka”. To historia o dzieciach, które ratują z topieli pieska Pufka i zwiedzają zamek św. Mikołaja.
W role bohaterów tej świątecznej historii wcielili się następujący uczniowie:
Karolina Śliwecka – Martynka,
Ola Socha – mama,
Karolina Dębiec – tata,
Michał Stefaniak - Franek,
Szymon Śliwa - Jasio,
Jowita Kołek - pies Pufek,
Paulina Kuśmierz - kot Wąsatek,
narratorem była Ada Nieroda.

By uwiarygodnić przygody fikcyjnych postaci, gimnazjaliści odpowiednio się przebrali. Przedszkolakom bardzo podobały się ich stroje, szczególnymi względami cieszył się kotek Wąsatek, który z zapałem zabawiał wymagającą widownię. Uczniowie bowiem poza czytaniem przygotowali dla maluchów zabawy ruchowe, świąteczne malowanki, dekorowanie choinki przygotowanymi wcześniej bombkami i tańce w rytm świątecznej muzyki. Na koniec młodzi animatorzy rozdali swym podopiecznym lizaki. Przedszkolaki były tak zachwycone gimnazjalistami, że nie chciały się z nimi rozstać (zresztą z wzajemnością).

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Czwarte spotkanie uczniów Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki z młodszymi kolegami i koleżankami odbyło się 1.02.2013 roku. Tym razem w ramach projektu edukacyjnego „Poczytaj mi, przyjacielu...” grupa gimnazjalistów gościła w Przedszkolu nr 3, gdzie zaprezentowała dzieciom baśń pt. „O dwunastu miesiącach”. Inscenizacja wywarła duże wrażenie na maluchach, które śledziły aktorskie poczynania starszych kolegów z zapartym tchem. Dodatkową atrakcją były zabawy przygotowane dla przedszkolaków.

W spotkaniu uczestniczyli:

Joanna Sabuda III D
Anna Lewandowska III D
Agnieszka Łazarowicz III D
Mateusz Rogoń III D
Michał Stefaniak III D
Agata Dąbrowska II C
Karolina Śliwecka II DGimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Kolejne, piąte już, przedstawienie obejrzały przedszkolaki z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 14 w Bzowie. 28 lutego 2013 roku młodzi aktorzy zarezentowali bajkę o niegrzecznej królewnie Amelce. Dzieci chętnie obejrzały historię o tym, jak królewna ze złośliwej i niemiłej zmieniła się w sympatyczną, uśmiechniętą dziewczynkę, a po krótkim spektaklu odpowiadały na zadawane przez dwórki pytania. Kolejnym punktem programu były zabawy ruchowe i tańce przy muzyce.

W spotkaniu udział wzięli:

Narrator – Ania Ziaja IIC
Królewna Amelka – Karolina Śliwecka IID
Dwórka Rozalka – Aleksandra Miśta IIIC
Dwórka Kornelia – Klaudia Marczyk IIIC
Pokojówka Ksenia – Paulina Kuśmierz IID
Służąca – Joanna Sabuda IIID
Ogrodnik – Jakub Lewandowski IIID
Król - Przemysław Mazur IIID
Królowa – Ania Lewandowska IIIDGimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


5 kwietnia 2013 roku kilkoro uczniów z naszego gimnazjum odwiedziło przedszkolaki w zawierciańskiej „czwórce” z nową bajką. Młodzi aktorzy zagrali rosyjską historię o siostrzyczkach Daszeńce i Maszeńce oraz o złym niedźwiedziu Miszce. Dzieci oglądały przedstawienie z zapartym tchem, a po spektaklu chętnie bawiły się ze starszymi koleżankami i kolegami w przygotowane gry i zabawy. Nie zabrakło również dzieł plastycznych w postaci matrioszek, pięknie pokolorowanych przez dzieci.

Z dziećmi bawili się:

Wanessa Lassak ID
Karolina Bryła ID
Julia Pąpka ID
Martyna Pleban IA
Sylwia Prokop IA
Ewelina Rojewska IIA
Kacper Lipa IIA
Krystian Pułtorak IIA

Grupa nie może się już doczekać kolejnego występu.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w ZawierciuCzytam sobie w biblioteceW roku szkolnym 2015/2016 nasza biblioteka uczestniczyła w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej "Czytam sobie w bibliotece".
Otrzymaliśmy komplet materiałów, które pomogły nam organizować ciekawe zajęcia czytelnicze dla dzieci w wieku 5-8 lat.Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Źródło