Koło języka migowegoPoniedziałki, godzina 14.15, czytelniaO języku migowym z pewnością słyszał każdy. Jest to język osób głuchych, który opiera się na specjalnych znakach, a nie na mowie dźwiękowej. Nazywa się go Polskim Językiem Migowym /PJM/. Dzięki PJM osoby niesłyszące mogą rozmawiać między sobą za pomoca gestów, mimiki i mowy ciała. Jednak nie każdy słyszący zna naturalny język osób głuchych - PJM. Słyszący najczęściej uczą się systemu językowo-migowego, czyli tzw. języka miganego. Jest to język sztuczny, utworzony z połączenia elementów języka polskiego /gramatyki/ i Polskiego Języka Migowego. Ten właśnie język migany poznajemy podczas spotkań kółka.

Mamy już za sobą innowację pedagogiczną z językiem migowym. Grupa uczniów przez dwa lata uczyła się różnych znaków i świetnie się przy tym bawiła. Z naszych zajęć został sownik wybranych znaków języka miganego. Obejrzyjcie zdjęcia i filmy przygotowane przez uczestników zajęć.

Na zdjęciach i w filmach zobaczycie: Katarzynę Dudę, Karolinę Lasotę, Natalię Piwek, Katarzynę Mazur, Paulinę Skalską, Weronikę Wilcząb, Dominikę Pułtorak, Ewelinę Rojewską, Dominikę Witczyk, Sylwię Milkę, Kingę Spyrę, Kamilę Szycowską, Łukasza Materę i Piotra Sadowskiego.

SZKOLNY SŁOWNIK WYBRANYCH ZNAKÓW I ZWROTÓW JĘZYKA MIGANEGO

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Jeśli masz chęć nauczyć się porozumiewać gestami, zapraszamy do naszej grupy. Przyjdź do biblioteki i zapisz się na kółko.