Stali bywalcy i aktywiści biblioteczni wiedzą, że szkolna czytelnia co jakiś czas zmienia swoje oblicze i staje się zupełnie innym miejscem. Tak dzieje się na przykład wtedy, gdy z pomocą nauczycieli miejsce to przybiera formę przytulnej kawiarenki, w której czasami rozbrzmiewają dźwięki muzyki, a innym razem pojawiają się obrazy wyświetlane na ekranie, natomiast nieodłącznym elementem spotkań jest słodki poczęstunek i herbata podawana w niecodziennych filiżankach…ROK SZKOLNY 2014/2015Planów mamy wiele, a co z tego wyjdzie, to czas pokaże. Możecie liczyć na pewno na kawiarenkę niemiecką, a reszta niech pozostanie tajemnicą...ROK SZKOLNY 2013/2014Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


W październiku rozpoczęliśmy kolejny projekt eTwinning "Literary cafe". Program projektu obejmuje zorganizowanie pięciu spotkań z poezją. Pierwsze z nich odbyło się 2 października 2013 roku. Uczestniczki projektu: Julia Pacan, Wiktoria Rok, Joanna Bogusławska i Ania Pilarska z klasy IIA zaprosiły kilka osób, by zaprezentować im sylwetkę polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej i jej twórczość. Drugim tematem przewodnim spotkania były ciekawe historie filiżanek. Każdy uczestnik przyniósł swoją filiżankę i opowiedział o niej coś ciekawego. Za najlepszą historię nagrodę książkową otrzymał Wojtek Kleciek. Nie obyło się bez herbaty i słodkiego poczęstunku :-)


W kawiarence oprócz organizatorek udział wzięli:

Kamila Wędzyńska
Ania Cieloch
Kasia Mazur
Wojtek Kleciek
Artur Klimek
p. Wojciech Latacz


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Zobacz post o kawiarence na naszym projektowym blogu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


28 października 2013 roku odbyło się spotkanie kawiarenki eTwinningowej, które zorganizowała druga grupa uczniów uczestniczących w projekcie "Literary cafe". Poprowadziła je pani Sylwia Nowicka, koordynatorka grupy. Młodzież, przy filiżankach pełnych pachnącej herbaty, czytała wiersze polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej w języku polskim i angielskim. Prezentację na temat bohaterki spotkania przygotowała Kaja Nowicka. Wśród uczestników znalazło się także czworo śmiałków, którzy opowiedzieli ciekawe historie swoich filiżanek, a byli to: Lena Staszek, Kaja Nowicka, Julia Kurzak i Wiktor Bernacki, którzy należą do grupy projektowej. Oprócz tej czwórki w projekcie uczestniczą też: Andrzej Rojewski, Bartek Kołacz, Julia Suliga i Klaudia Szwej. Wśród gości znalazły się: Dominika Skowronek, Weronika Kaniecka i Natalia Pawlet.Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
Zobacz post o kawiarence na naszym projektowym blogu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


20 listopada 2013 roku odbyła się kolejna kawiarenka w ramach projektu eTwinning "Literary cafe". Spotkanie zorganizowały i poprowadziły uczestniczki grupy: Julia Pacan, Joanna Bogusławska, Wiktoria Rok i Anna Pilarska z klasy IIA. Piękna dekoracja stołu od razu sugerowała, jaki jest temat spotkania - wiersze jesienne. Chętni recytowali wiersze różnych autorów, a jedna z zaproszonych uczennic - Aleksandra Grzyb z klasy IC - zaprezentowała wiersz swojego autorstwa.Odwiedzili nas:
p. Barbara Kułach
Aleksandra Grzyb
Julia Suliga
Kamila Wędzyńska
Natalia Wątor
Artur Klimek
Wojtek Kleciek

Program kawiarenki był bardzo bogaty. Dziewczęta przygotowały dwa quizy: na temat herbaty i naszej biblioteki. Zabawa była świetna, a obie główne nagrody trafiły do Artura Klimka.
Również tym razem nie zabrakło akcentów muzycznych. Kamila Wędzyńska oraz pani Katarzyna Musiał zaśpiewały jesienne piosenki z akompaniamentem gitary, a na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli jedną ze znanych piosenek, której słowa to jesienny wiersz Juliana Tuwima.
Uczestnicy spotkania obejrzeli również zdjęcia, przedstawiające kompozycje dwóch elementów: filiżanki i książki, wykonane przez Kamilę Wędzyńską.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
Zaproszenie przygotowane przez organizatorki spotkania.


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
Bukiet wykonany z jesiennych liści w szkolnej świetlicy.


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
Ola Grzyb prezentuje swój autorski wiersz.
Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Zobacz post o kawiarence na naszym projektowym blogu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


25 listopada 2013 roku odbyła się jesienna kawiarenka eTwinningowa grupy pierwszoklasistów. Uczniowie klasy ID: Julia Suliga, Klaudia Szwej, Kaja Nowicka, Lena Staszek, Julia Kurzak, Wiktor Bernacki, Andrzej Rojewski, Bartek Kołacz wraz z koordynatorką grupy, p. S. Nowicką, przygotowali kilka atrakcji. Gośćmi grupy projektowej były: Kinga Wnuk, Roksana Gajek i Patrycja Rogoń, również z klasy ID.

Poezja jesienna polskich i zagranicznych autorów uzupełniona była rozmowami na temat pór roku, a w szczególności jesieni, konkursem na najlepsze zdjęcie z książką i filiżanką oraz krótkim przedstawieniem.

Wszyscy uczestnicy kawiarenki obejrzeli konkursowe zdjęcia, a po prezentacji odbyło się tajne głosowanie. Zwyciężyło zdjęcie, którego autorem jest Bartek Kołacz. II miejsce przypadło Klaudii Szwej, a miejsce III zajęła Kaja Nowicka.

Przedstawienie na podstawie tekstu Isaaca Bashevisa Singera pt. "Miłość trzyma się mocno" o dwóch listkach, które jako ostatnie wisiały jeszcze na drzewie zaprezentowali: Julia Suliga /Trufa/,Klaudia Szwej /Ole/, Andrzej Rojewski /drzewo/ i Kaja Nowicka /narrator/. Występ bardzo się wszystkim spodobał. Nie zabrakło smakołyków i aromatycznej herbaty w pięknych filiżankach.


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Ułóżcie puzzle, a zobaczycie zdjęcie, które wygrało konkurs!

provided by flash-gear.com
Zobacz post o kawiarence na naszym projektowym blogu


Uczestnicy projektu już planują atrakcje na kawiarenkę świąteczną, która odbędzie się w grudniu.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


4 grudnia 2013 roku czytelnia znów zamieniła się w kawiarenkę. Tym razem tematem były wiersze zimowe i tradycje świąteczne w różnych krajach. Wśród zaproszonych gości znalazły się nauczycielki języków z naszego gimnazjum, które opowiedziały o tradycjach w Rosji (p. B. Kułach), Anglii (p. B. Haładyń) i Niemczech (p. A. Per). O Polsce i ciekawostkach świątecznych z innych krajów opowiedziała Ania Pilarska. Pozostałe organizatorki spotkania: Asia Bogusławska, Julia Pacan i Wiktoria Rok z klasy IIA, również przygotowały kilka atrakcji. Goście wzięli udział w quizach: świątecznym i zabawie "Jaka to kolęda?" Można było wysłuchać również wierszy świątecznych księdza Jana Twardowskiego. Przytulną atmosferę stworzyły czapeczki mikołajkowe, które mieli na głowach prawie wszyscy uczestnicy spotkania. Dekoracje i przygotowane przez dziewczęta smakołyki sprawiły, że wszyscy zatęsknili za choinką i wigilijnym stołem.

Zobacz post o kawiarence na naszym projektowym blogu


Kolejna kawiarenka w styczniu!


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Dnia 17 grudnia 2013 roku odbyła się eTwinningowa kawiarenka świąteczna grupy drugiej. Dekorację stołu stanowiły ozdoby świąteczne, przyniesione przez członków grupy projektowej na konkurs na najpiękniejszą ozdobę. Zanim jednak odbyło się głosowanie na najciekawszą ozdobę, uczestnicy kawiarenki opowiedzieli o tradycjach świątecznych, kultywowanych w ich domach. Julia Suliga przygotowała tekst o tradycjach świątecznych w jej domu po angielsku. W konkursie na najpiękniejszą ozdobę przyznano dwie nagrody:I miejsce - Wiktor Bernacki

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

II miejsce - Bartek Kołacz i Andrzej Rojewski

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Stół uginał się wprost od smakołyków. Tym razem były to ciasteczka korzenne, pierniki i rogaliki z czekoladą. Na zakończenie spotkania uczestnicy grali w kalambury świąteczne. Zadaniem osoby chętnej było odczytanie wylosowanego hasła i pokazanie go ruchem innym uczestnikom. Zabawa była świetna. Najtrudniejszym zadaniem było podanie odpowiedzi w języku angielskim.Gimnazjum nr 1 w ZawierciuZobacz post o kawiarence na naszym projektowym blogu


Kolejne spotkanie już w styczniu!

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


17 stycznia 2014 roku odbyła się styczniowa kawiarenka w projekcie eTwinning. Uczestniczyły w niej obie grupy z naszej szkoły: grupa z klasy drugiej oraz grupa z klasy pierwszej. Temat zimowy został uzupełniony o informacje dotyczące Dnia Babci i Dnia Dziadka, które przypadają właśnie w styczniu. Dwie uczennice przebrały się za babcię /Joanna Bogusławska/ i dziadka /Roksana Gajek/. Stroje bardzo się wszystkim spodobały.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Na początku Ania Pilarska opowiedziała o tym, skąd wzięło się święto babci i dziadka, a Julia Pacan przeczytała angielską wersję świątecznej historyjki, napisanej przez grupę drugoklasistek. Wiktoria Rok przeczytała teksty świąteczne, które otrzymaliśmy od szkół partnerskich. Kolejnym punktem programu było przedstawienie pierwszoklasistów, którego tematem były filiżanki. W obsadzie znaleźli się: Roksana Gajek, Kaja Nowicka, Lena Staszek, Klaudia Szwej, Julia Kurzak i Wiktor Bernacki. W międzyczasie uczestnicy pili herbatę i zajadali babeczki i pyszne ciasto. Dekoracje również pasowały do tematu spotkania. Tym razem były to choineczki z papieru i wąsy dziadka, wykonane przez Joannę Bogusławską.

Zobacz post o kawiarence na naszym projektowym blogu


Przed grupami ostatnia kawiarenka – lutowa, której tematem będą walentynki.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


14 lutego 2014 roku czytelnia wypełniła się walentynkowymi dekoracjami i smakołykami w kształcie serduszek. Ostatnia kawiarenka pierwszej grupy eTwinningowej pełna była atrakcji związanych ze świętem zakochanych. Spotkanie rozpoczęła Wiktoria Rok, która w stroju Amora opowiedziała o walentynkach. Kolejnym punktem programu był quiz o święcie, który przygotowała Ania Pilarska. Pytania były dośc trudne, więc do ostatniej chwili nie wiadomo było, kto zwycięży. Ostatecznie zmagania te wygrał Dominik Janus z klasy IC. Niespodzianką dla zaproszonych gości było krótkie przedstawienie pt. "Żuraw i czapla", które wystawili członkowie Szkolnego Teatru Młodzieżowego: Aleksandra Grzyb /czapla/, Ksenia Opyrchał /narrator/ i Dominik Janus /żuraw/. Było dużo śmiechu, kiedy młodzi aktorzy z zaangażowaniem odgrywali swoje role. Nie zabrakło również wierszy o miłości, które czytali: Wiktoria Rok, Kamila Wędzyńska, Ksenia Opyrchał, Wojciech Kleciek, Dominik Janus i pani Agnieszka Kuźnik. Ostatnim punktem walentynkowego spotkania był quiz multimedialny, dotyczący par miłosnych w literaturze oraz popularny "wisielec", w którym należało odgadnąć tytuły powieści, w których można spotkać zakochanych. Quiz, po raz kolejny tego dnia, wygrał Dominik Janus, a powiesić nie dała się Kamila Wędzyńska. Miłym akcentem była niespodzianka w postaci... lizaków, którymi obdarował wszystkich Wojtek Kleciek.
Aż szkoda, że to już koniec projektu, ale kawiarenki literackie, będące tradycją naszej szkoły, z pewnością odbędą się jeszcze nie raz.


Zobaczcie krótką scenkę pt. "Żuraw i czapla":


Wystąpili: Aleksandra Grzyb, Ksenia Opyrchał i Dominik Janus.

ImageChef.com
Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


3 marca 2014 roku odbyła się ostatnia kawiarenka literacka w projekcie eTwinning "Literary cafe". Tematem spotkania były walentynki, a w rolę prowadzącej wcieliła się Julia Suliga. Przygotowała dla gości kilka atrakcji: zabawę w formie "Familiady", tematycznie związaną z walentynkami, quiz o znanych parach oraz konkurs "Jaka to melodia?" Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Najciekawszym punktem programu było przygotowane przez uczniów krótkie przedstawienie w języku angielskim.

Obsada:
Julia Suliga - narrator i reżyser
Julia Kurzak
Lena Staszek
Bartek Kołacz


A oto skrót najciekawszych punktów spotkania:Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


ROK SZKOLNY 2010/2011Kawiarenka Literacka ruszyła oficjalnie w grudniu 2010 roku i wtedy to zyskała swoją nazwę: „Myśli warte słów” (nazwa zaproponowana przez Monikę Wnuk). Było to spotkanie w ramach projektu edukacyjnego, o którym można przeczytać TUTAJ. Recytowana poezja pochodziła z tomików o tematyce świątecznej i zimowej poetów polskich. Uczestnicy spotkania mieli również okazję wysłuchać twórczości swoich koleżanek i kolegów. Pierwsze spotkanie z poezją upłynęło w bardzo miłej, przedświątecznej atmosferze.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


14 lutego 2011 roku szkolna czytelnia po raz drugi zamieniła się w przytulną kawiarenkę „Myśli warte słów”. Tym razem spotkanie przebiegło pod hasłem WALENTYNEK. Oprócz czytania wierszy o miłości odbył się quiz polegający na łączeniu literackich i bajkowych par, który wygrała Agnieszka Serwicka.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


21 marca 2011 roku odbyło się trzecie spotkanie poetyckie w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Wiosna w twórczości poetów polskich - czy łatwo jest napisać wiersz ?” Tym razem w szkolnej czytelni recytowano wiersze wiosenne. Uczestnicy mogli wysłuchać wierszy Juliana Tuwima i Adama Ziemianina. I po raz drugi pojawiły się utwory autorskie. Miała to być ostatnia kawiarenka, ale czas pokazał, że stało się inaczej…

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Kiedy pojawiły się stęsknione za poetyckimi wersami głosy entuzjastów naszych spotkań, nie pozostało nic innego, jak przygotować nowy zestaw poematów i rozdać zaproszenia… Zatem, 6 czerwca 2011 roku, czytelnia szkolna po raz czwarty już zamieniła się w przytulną kawiarenkę, w której spotkali się miłośnicy poezji. Tym razem grupa pasjonatów spędziła popołudnie przy twórczości Czesława Miłosza, z okazji setnej rocznicy urodzin noblisty.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


W roku szkolnym 2011/2012 piąte spotkanie w kawiarence zorganizowaliśmy dopiero w styczniu. Tematem były wiersze Adama Mickiewicza. Wśród gości znaleźli się tym razem nie tylko uczniowie naszego gimnazjum, ale także absolwenci. Pojawił się również nowy element spotkań – projektor multimedialny i slajdy z ilustracjami i filmy nawiązujące do utworów wieszcza.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Dnia 1 lutego 2012 roku zmarła wielka polska poetka – Wisława Szymborska. W związku z tym smutnym wydarzeniem postanowiliśmy spotkać się w naszej kawiarence po raz szósty, by przyjrzeć się bliżej jej twórczości. 15 lutego 2012 roku odbyła się Kawiarenka Literacka pod hasłem "Nic dwa razy się nie zdarza". Sylwetkę noblistki przybliżyła uczestnikom absolwentka gimnazjum, Karolina Ples, przygotowując krótką historię jej życia popartą filmami i zdjęciami.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Siódme spotkanie było nietypowe. Tym razem kawiarenkę odwiedziła grupa języka rosyjskiego. Uczestnicy, przy samowarze i herbatce, mogli dokładnie poznać historię tego urządzenia oraz sposoby parzenia i picia herbaty. Dzięki przygotowanym przez uczniów i nauczycielkę prezentacjom multimedialnym na temat samowarów i sposobu parzenia herbaty, wszyscy mieli okazję poczuć ducha dawnej, carskiej Rosji - materiały wizualne przedstawiały bowiem scenki z życia różnych warstw społecznych. W planach jest kawiarenka o muzyce i poezji rosyjskiej.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


9 stycznia 2013 roku odbyła się kolejna Kawiarenka Literacka. Tego dnia tematem spotkania były anioły.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Po raz ósmy przy słodkim poczęstunku i aromatycznej herbacie spotkali się pasjonaci poezji i prozy. Podczas spotkania pod hasłem "Anioły są wśród nas" pojawiły się m.in. teksty ks. Jana Twardowskiego i Adama Zagajewskiego, a także piosenki o aniołach z repertuaru Maryli Rodowicz, Beaty Bednarz i Piotra Roguckiego. Niecodzienną atmosferę tworzyły anielskie dekoracje i świece.

W kawiarence udział wzięli:

Anna Lewandowska
Agata Dąbrowska
Ewelina Rojewska
Kasia Mazur
Julia Pąpka
Wojtek Bielak


oraz absolwentki gimnazjum:

Monika Wnuk
Ola Kwiecińska
Klaudia Rojewska
Katarzyna Duda
Milena Kostrzejowska


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Zbliżamy się powoli do okrągłej liczby - dziesięciu spotkań. Kolejne spotkanie, dziewiąte, odbyło się 11 kwietnia 2013 roku, oczywiście w szkolnej czytelni. Wzięło w niej udział 12 uczniów klas pierwszych i drugich. W czasie trwania kawiarenki dyskutowano o tym, jak Niemcy postrzegają Polaków.
Uczestnicy usłyszeli m.in. kilka historii z życia Steffena Möller’a, a każdy z nas mógł opowiedzieć swoje doświadczenia z zagranicznych podróży. Wszyscy z chęcią włączali się do dyskusji. Atmosferę umilało gorące cappuccino, pyszna herbatka i smakowite babeczki.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu