Projekty edukacyjne


Staramy się, by biblioteka była dla każdego miejscem ciekawym, gdzie spędzi miło czas i dowie się wielu interesujących rzeczy. Jedną z propozycji dla chętnych uczniów są projekty edukacyjne. Ten rodzaj zajęć przeznaczony jest głównie dla drugoklasistów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zaangażowali się w nie wszyscy, których zaciekawi proponowany temat.

Poniżej znajdują się krótkie opisy projektów.

ROK SZKOLNY 2016/2017PROJEKT 1"Forgotten professions" to projekt anglojęzyczny, realizowany we współpracy ze szkołami partnerskimi z innych krajów w ramach programu eTwinning. Grupa uczennic z klasy IIC poznaje zapomniane zawody i przygotowuje e-czasopismo, zawierające ich krótkie opisy i ilustracje. Wybrane profesje to m.in. cyrulik, płaczka, parasolnik, krzykacz miejski czy miodowar. Dzisiaj są to już zawody zupełnie zapomniane, zatem warto przypomnieć, czym zajmowali się tacy rzemieślnicy.

Odbyło się już kilka spotkań, podczas których uczennice wybierały zawody do opisania i szukały informacji na ich temat. Poza tym poznały platformę TwinSpace, służącą do komunikacji między szkołami i zamieszczania różnych informacji związanych z projektem. Teraz czas na pracę nad materiałami. Zapraszamy na bloga projektowego oraz na publiczną TwinSpace.Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


PROJEKT 2"Oblicza dialogu" to projekt realizowany w ramach lekcji religii.

"Głównym celem projektu "Oblicza Dialogu" jest stworzenie płaszczyzny porozumienia na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, promowania działań i postaw otwartych na inne kultury i religie, zwalczających stereotypy, skierowanych na poznawanie i współistnienie z drugim człowiekiem." /Źródło tekstu/


Nasze działania będziemy publikować na stronie projektowej, na którą już zapraszamy.


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

ROK SZKOLNY 2015/2016PROJEKT 1Projekt Borne Sulinowo - miasto, którego nie było... to WEBQUEST!, nad którym przez trzy miesiące skupiała się czteroosobowa grupa uczniów.

23 września 2015 roku odbyło się pierwsze spotkanie grupy projektowej, podczas którego Karol zaprezentował zdjęcia ze swojego wakacyjnego pobytu w Bornem Sulinowie i opowiedział o mieście i jego historii. Wojtek przedstawił kilka wydarzeń współczesnych, a Marcelina zrecenzowała książkę, w której autor opisał swoje przeżycia podczas pobytu w niemieckim obozie jenieckim Oflag II D Gross-Born.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w ZawierciuW dniach 1 - 4 października 2015 roku Marcelina, Wojtek, Karol i Marcin mieli okazję poznać historię "miasta, którego nie było", czyli Bornego Sulinowa, podczas wycieczki projektowej. Wspomniane miasto znajduje się w województwie zachodniopomorskim i ma niezwykle bogatą historię. W latach 30. XX wieku zbudowano na tym terenie niemiecki garnizon wojskowy, który w 1945 roku przejęła Armia Czerwona. Aż do 1992 roku miasto było wyłączone spod administracji polskiej i nie było go na mapie. Był to teren niedostępny dla cywilów. W 1992 roku radzieccy żołnierze opuścili garnizon, a w 1993 roku Borne Sulinowo zostało oficjalnie otwarte i otrzymało prawa miejskie. Tak w wielkim skrócie przedstawia się historia "leśnego miasta", położonego wśród lasu, nad pięknym jeziorem Pile. Czwórka naszych uczniów odwiedziła Borne Sulinowo, by przygotować materiał do prezentacji w ramach projektu edukacyjnego "Borne Sulinowo - miasto, którego nie było...". Nie zabrakło spacerów, zwiedzania i dokumentowania pozostałości po niemieckich i radzieckich żołnierzach. Zapraszamy do galerii zdjęć prezentującej klimat miasta i jego okolic. Wkrótce pojawią się również efekty pracy uczniów. Dziękujemy Urzędowi Miasta Borne Sulinowo i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bornem Sulinowie za umożliwienie nam poznania tego pięknego i wyjątkowego miejsca.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

16 października 2015 roku odbyła się publiczna prezentacja projektu. Wśród widzów znalazła się nie tylko młodzież, ale także grono pedagogiczne i rodzice. Uczniowie opowiadali nie tylko o samym mieście, jego położeniu i historii, ale także o zjawisku wielokulturowości, występującym na tym terenie w czasie drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu. Poza multimedialną i słowną prezentacją goście mogli obejrzeć przygotowaną przez uczniów wystawę broszur i książek związanych z tematem projektu. Widzowie otrzymali ulotki z linkami do bloga projektu, a także do profilu na portalu Instagram i kanału na YouTube, gdzie można przeglądać zredagowane przez grupę projektową materiały.


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
Gimnazjum nr 1 w Zawierciu „Projekt wykonany w ramach Konkursu Ministra Spraw Zagranicznych POLSKA DLA WSZYSTKICH”PROJEKT 2"Getto i wojna widziane oczami dziecka - wspomnienia na papierze i szklanym ekranie" był to projekt, w którym kilkanaście osób poznawało przez cały rok szkolny wybrane książki i filmy, prezentujące wojnę oczami dzieci i nastolatków. Podsumowaniem projektu była wycieczka do Muzeum Galicja w Krakowie /19.10.2016/ i warsztaty związane z dziennikami nastolatków żyjących w koszmarze wojny.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu