Aktyw biblioteczny w naszej bibliotece działa z przerwami od lat. Sama pamiętam, jak pomagałam wypożyczać i naprawiać książki, kiedy chodziłam do tej placówki (wtedy jeszcze szkoły podstawowej). Jako uczennica należąca do aktywu, mogłam wejść między półki z książkami, polecać lektury czytelnikom, przeglądać książki i szukać tych, które wymagają naprawy czy nowej okładki z folii. W tamtym czasie aktyw pomagał również przy robieniu różnego rodzaju dekoracji na szkolne uroczystości, literek czy ozdób wykorzystywanych podczas przedstawień w sali gimnastycznej.

Najcieplej wspominam przygotowywanie scenografii do spektaklu wielkanocnego, kiedy wykonaliśmy z panią bibliotekarką piękny piec z ogromnych, tekturowych pudeł. Ile było przy tym pracy, wiedzą tylko ci, którzy w pocie czoła zszywali pudła, malowali je farbą na biało, a na koniec rysowali na całej tej bryle misterne cegiełki. Piec wyszedł zawodowy, a jeśli ktoś jest ciekawy i wytrwały, to może go znaleźć na zdjęciach w starych szkolnych kronikach :-)

Co robią obecnie biblioteczni aktywiści? Pomagają przy wypożyczeniach i zwrotach woluminów, układają książki na półkach, okładają je folią, stawiają biblioteczne pieczątki lub skreślają pieczęcie, gdy nadchodzi czas, by jakieś książki odpisać. Pomagają także podczas organizowania kiermaszy taniej książki i wystaw nowości w szkolnym księgozbiorze.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Uczniów chętnych do pomocy zapraszamy do biblioteki na rozmowę o książkach i opiece nad nimi.