Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: sp1zawiercie@zawiercie.eu
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

2018 Rokiem Odry - Plakat naukowy


W związku z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 20 listopada 2017 roku nr V/46/2/2017 w sprawie przyjęcia rezolucji dotyczącej ogłoszenia roku 2018 Rokiem Odry — Rzeki Pozytywnej Energii młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych została zaproszona przez Bibliotekę Śląską w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego do udziału w projekcie naukowym Odra — Rzeka Pozytywnej Energii. Projekt ma charakter konkursu na plakat naukowy, którego tematyka ma dotyczyć dorzecza Odry.

Z naszej szkoły uczennice Marta Kawałek i Zosia Kalińska z klasy III gimnazjalnej na przełomie maja i czerwca zajmowały się tym zagadnieniem. Plakat opracowały w postaci elektronicznej. Uwzględniły w nim warstwy dotyczące: podziału politycznego, dorzecza, parków krajobrazowych, parków narodowych, elektrowni wodnych, wiatrowych, kanałów na rzekach, stoczni,... Nie zabrakło elementów ludowych: haftów, skansenów i fragmentu tekstu piosenki matackorzy (czyli osób, które siłą mięśni poruszały rzeczne barki) odrzańskich z XIX wieku.

Zgodnie z wymogami regulaminu prawa autorskie do plakatu na zasadzie wyłączności zostały przeniesione na organizatora, dlatego nie możemy umieścić na stronie szkoły świetnie wykonanej pracy Zosi i Marty; opiekun p. M.Miąsko.

do góry^

Start
Wydarzenia