Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: sp1zawiercie@zawiercie.eu
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

Europejski Konkurs Statystyczny


Zakończyła się część krajowa Europejskiego Konkursu Statystycznego. Drużyna z naszej szkoły Moc_zbioru, pracująca w składzie: Julia Zielińska i Filip Opiła, uplasowała się wśród pięciu najlepszych drużyn gimnazjalnych w Polsce. Drużyna otrzymała zaproszenie 4-5 kwietnia na spotkanie i galę w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej w Jachrance. Będzie to podsumowanie części krajowej konkursu.

Europejski Konkurs Statystyczny organizowany jest przez Eurostat we współpracy z urzędami statystycznymi z 11 europejskich państw. Część krajowa Europejskiego Konkursu Statystycznego organizowana jest przez Główny Urząd Statystyczny.

W część krajowej konkursu z naszej szkoły startowały trzy drużyny, z których jedna z sukcesem przeszła dwa etapy. Pierwszy polegał na rozwiązaniu 3 testów:

  • podstawowy test wiedzy dotyczący zrozumienia podstawowych pojęć statystycznych, interpretacji wykresów, podstaw rachunku prawdopodobieństwa itp.
  • test dotyczący użycia oficjalnych źródeł danych statystycznych; np. www.stat.gov.pl oraz stron internetowych innych oficjalnych organizacji statystycznych.
  • test dotyczący interpretacji tekstu analitycznego publikacji Eurostatu „Życie kobiet i mężczyzn w Europie PORTRET STATYSTYCZNY”, edycja 2017

Drugi etap polegał na analizie zbioru danych przygotowanych przez Organizatora, a następnie przygotowaniu prezentacji otrzymanych wyników.

Uczniowie pracowali pod opieką p. M. Miąsko.

do góry^

Start
Wydarzenia