Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: sp1zawiercie@zawiercie.eu
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

Zakończenie projektu "Szkoła Dialogu"


8 grudnia 2017 zakończyliśmy realizację ogólnopolskiego programu, projektu edukacyjnego "Szkoła Dialogu", prowadzonego przez Fundację Forum Dialogu. Tego dnia zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy wycieczkę "Śladami zawierciańskich Żydów". Zaprosiliśmy do udziału zawierciańskie szkoły podstawowe, mieszkańców miasta oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Wycieczkę rozpoczęliśmy zbiórką przed sklepem "Społem" przy ulicy Marszałkowskiej. Trasa wiodła przez ulicę Marszałkowską, następnie wzdłuż torów kolejowych na peron pierwszy dworca PKP, potem w kierunku Szkoły Podstawowej nr 3, ostatnim etapem był cmentarz żydowski w Zawierciu.

Podczas wycieczki uczniowie opowiadali o historii społeczności żydowskiej naszego miasta przed drugą wojną światową. Nie zabrakło informacji na temat getta, które obejmowało ulice: Marszałkowską, Apteczną i Hożą, wywózki Żydów z dworca czy wiadomości o kirkucie (cmentarzu żydowskim).

Uczestnicy mieli także okazję poznać kulturę żydowską, słownictwo oraz smaki żydowskiej kuchni. Tego dnia było dość zimno, więc zapewniliśmy sycący poczęstunek: ciepłą herbatę, daktyle, chałkę oraz macę. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał pamiątkowy folder z krótką historią zawierciańskich Żydów.

Dzięki wsparciu pani dyrektor Katarzyny Jaworskiej otrzymaliśmy zgodę na powieszenie banera na budynku synagogi z napisem w trzech językach „W tym budynku w latach 1880-1939 znajdowała się synagoga żydowskich mieszkańców Zawiercia”.

Wielkim wsparciem były dla nas media lokalne, które informowały o naszych działaniach, również dzięki nim do mieszkańców Zawiercia trafiła informacja – zaproszenie na naszą wycieczkę. Po zakończeniu, zziębnięci, ale zadowoleni z tego, że wszystko się udało, powróciliśmy do szkoły. W wycieczce towarzyszyła nam telewizja regionalna, która na swojej stronie umieściła relację oraz wywiad z naszą nauczycielką, panią A. Widawską oraz uczniem M. Szlachtą (http://itvregion.pl/2017/12/12/zawiercie-wycieczka-sladami-zydow/ )

Nasze sprawozdanie wykonaliśmy w formie filmu, który uczestniczy w konkursie zorganizowanym w ramach projektu "Szkoła Dialogu" – trzymajcie kciuki.

Przed nami gala wręczenia nagród, która odbędzie się 1 marca w Warszawie.

Opiekunami z ramienia szkoły byli: pani Aleksandra Widawska (nauczycielka historii i WOS-u), pan Wojciech Latacz (nauczyciel języka angielskiego), pani Jolanta Pacia (nauczycielka biologii, kierownik świetlicy szkolnej)

Serdeczne podziękowania za wsparcie przy realizacji projektu i jego reklamy oraz udział w wycieczce składamy:

 • Pani Katarzyna Jaworska - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki
 • Pan Marcin Bergier – opiekun cmentarza żydowskiego w Zawierciu
 • Starostwo Powiatowe w Zawierciu
 • Pan Piotr Krawczyk – Sztetl w Chmielniku
 • Pan Wojciech Kleciek – absolwent Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
 • Centrum Rozwoju Lokalnego
 • itv.region.pl
 • zawiercianskie.pl
 • KulturalneZawiercie.pl
 • uczniowie i nauczyciele SP nr 3, 5 oraz 6
 • mieszkańcy Zawiercia
 • UTW

do góry^

Start
Wydarzenia