Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki


Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki. 15 października obchodzimy 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki - patrona naszej szkoły. Aby uczcić pamięć wielkiego Polaka, patrioty, bohatera dwóch narodów, Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej uczniowie przygotowali szereg działań, które przyczynią się do tego, aby to historyczne wydarzenie pozostało na długo w pamięci społeczności szkoły.

Wybrane działania uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Zawierciu upamiętniające 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki:

  1. Przy pomniku Tadeusza Kościuszki zapaliliśmy znicze
  2. 14 października byliśmy na Rynku w Krakowie
  3. 16 października poszybowała biało-czerwona dwusetka
  4. Przygotowaliśmy wystawę o naszym patronie
  5. Przekazaliśmy kościuszkowskie pozdrowienie dwustu szkołom noszącym miano Tadeusza Kościuszki
  6. Uczniowie klasy czwartej przygotowali pocztówki z sentencją Tadeusza Kościuszki
  7. Uczniowie klasy 2d opracowali krzyżówki o tematyce kościuszkowskiej
  8. Uczniowie klasy 3b i 7b opracowali timeline z życia Tadeusza Kościuszki

Przy pomniku Tadeusza Kościuszki

W niedzielę 15 października minęła 200 rocznica śmierci bohatera dwóch narodów polskiego i amerykańskiego. Uczniowie pod opieką nauczycielki historii Marty Przybyły z udziałem pana wiceprezydenta Łukasza Konarskiego, pana Michała Olesia pracownika Urzędu Miasta i pana Włodzimierza Gorzelaka przewodniczącego Społecznej Rady Kombatantów spotkali się pod obeliskiem upamiętniającym Naczelnika Kościuszkę.

4a (25 kB)

Popiersie tego wybitnego Polaka znajduje się w Parku Miejskim im. Kościuszki, dokładnie naprzeciwko Bazyliki p.w. Św. Piotra i Pawła Apostołów.

Uczniowie ułożyli biało czerwone serce ze zniczy i złożyli kwiaty.


14 października na Rynku w Krakowie

14 października 2017 roku grupa uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli: Pań J. Paci i A. Widawskiej oraz Pana M. Warzyńskiego - uczestniczyli w obchodach 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

Jako szkoła, której patronem jest właśnie Kościuszko, bardzo chcieliśmy uczestniczyć w tym wielkim przedsięwzięciu. Każdy, kto przybył na rynek krakowski, otrzymał papierową czapkę, śpiewnik oraz okolicznościową broszurę z utworami muzycznymi oraz filmami o Tadeuszu Kościuszce.

Kulminacyjnym momentem było wykonanie zdjęcia wszystkich zebranych na rynku, wszystkich ubranych w czapki krakuski - hasłem przewodnim były słowa "WSZYSCY JESTEŚMY KOŚCIUSZKAMI"

Oczywiście pojawił się również główny bohater , sam Kościuszko, w postać którego wcielił się krakowski aktor Tomasz Schimscheiner. Mieliśmy okazję wykonać grupowe zdjęcie oraz selfie z Kościuszką. Po wykonaniu zdjęć wszyscy zgromadzeni na rynku uczestniczyli w wielkim śpiewaniu pieśni patriotycznych, również i my wzięliśmy w tym udział - wrażenia niesamowite.

4a (25 kB)

Relację można obejrzeć na stronie internetowej RADIA KRAKÓW - link: http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/w-200-rocznice-smierci-tadeusza-kosciuszki-krakowianie-spotkali-sie-na-rynku/, znajduje się tam również wywiad, którego udzieliła uczennica klasy II d Agnieszka Klimek. Główne zdjęcie galerii to nasi uczniowie.

Niezapomniane wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci, a Kościuszko już zawsze będzie nam towarzyszył na każdym kroku, to wielki patriota i postać niezmiernie znacząca dla historii Polski.


16 października poszybowała biało-czerwona dwusetka

W poniedziałek 16 października uczniowie wszystkich klas o tej samej porze, pięć minut przed końcem piątej godziny lekcyjnej brali udział w akcji upamiętniającej dwusetną rocznicę śmierci patrona naszej szkoły.

4a (25 kB)

Przygotowane samodzielnie przez uczniów biało-czerwone samoloty zostały na sygnał pani dyrektor wypuszczone z okien wychodzących na trawnik przed budynkiem szkoły.

Akcja miała na celu upamiętnienie śmierci Naczelnika i utrwalenie w pamięci uczniów tego faktu.


Wystawa o naszym patronie

Biblioteka szkolna z tej okazji przygotowała wystawę o naszym patronie. Wyeksponowane zostały woluminy i opracowania poświęcone Kościuszce, znajdujące się w naszej bibliotece. Nie zabrakło także zdjęć upamiętniających nadanie naszej placówce imienia Tadeusza Kościuszki, fotografii i odznak z Rajdów Szlakiem Kosynierów oraz prac uczniów poświęconych bohaterowi. Wystawę ożywiły czapeczki przywiezione z Rynku Krakowskiego.

16.10.2017r. wystawę obejrzał zastępca prezydenta miasta Zawiercia pan Łukasz Konarski.

4a (25 kB)

Kościuszkowskie pozdrowienie

Przekazaliśmy kościuszkowskie pozdrowienie mailowo dwustu szkołom, które noszą zaszczytne miano Tadeusza Kościuszki. Poniżej zrzuty ekranu z przykładami dwóch odpowiedzi i pozdrowieniami od szkoły w Dąbiu i od szkoły w Australii.

4a (25 kB)

4a (25 kB)


Pocztówki

Galeria prac uczniów z klasy 4a: Galeria

4a (25 kB)

Krzyżówki

Uczniowie klasy 2d opracowali krzyżówki o tematyce kościuszkowskiej; przykładowa praca Kacpra

4a (25 kB)

Timeline

Uczniowie klasy 3b i 7b opracowali chronologiczną kolejność wydarzeń z życia Tadeusza Kościuszki; poniżej przykładowa praca Oli i Kasi z 7b.

4a (25 kB)

do góry^

Start
Wydarzenia