Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

Zmarła pani Maria Markiewicz Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
www.zawiercianskie.pl

W sobotę, 14 stycznia 2017 roku, o godzinie 12.00 w Bazylice Mniejszej p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu odbyła się smutna uroczystość, ostatnie pożegnanie ś.p Marii Markiewicz. Była z wykształcenia nauczycielką, przeżyła w swoim długim życiu wiele radosnych, ale też i tragicznych chwil. Od początku wojny należała do konspiracyjnej organizacji "Płomień" w Zawierciu i po aresztowaniu w 1940 roku była najpierw zamknięta w więzieniu w Opolu, potem przetransportowana do KL Ravensbruck, gdzie przebywała do końca wojny.
To straszne miejsce, gdzie więziono tysiące kobiet, gdzie codziennością były głód, zimno, choroby, eksperymenty pseudomedyczne i wycieńczająca fizycznie praca, stało się wojennym domem dla tysięcy więźniarek. Przez obóz przeszło ponad 130 tysięcy kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tysiące. Liczbę Polek szacuje się na ok. 40 tysięcy, wśród tych 8 tysięcy, które przeżyły to piekło na ziemi była ś.p Maria Markiewicz.
Po wojnie  pani Maria była działaczką kombatancką, prezesem Związku Byłych Więźniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, a przede wszystkim świadkiem historii. Walczyła o tablice, pomniki i obeliski upamiętniające ważne dla Zawiercia sprawy. Przez lata była przewodniczącą Klubu Ravensbruczanek w Katowicach.

W uroczystościach wzięła udział szesnastoosobowa grupa uczniów naszego gimnazjum, pani dyrektor Katarzyna Jaworska i nauczycielka historii Marta Przybyła.

"Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią im się płaci"
W. Szymborska

do góry^

Start
Wydarzenia