Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

Ceremonia wręczenia medali Pro PatriaGimnazjum nr 1 w ZawierciuGimnazjum nr 1 w Zawierciu
fot. D. Mucha                                                              fot. O. Mazur

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
fot. P. Mazur

30 września 2016r. odbyła się w naszej szkole uroczystość upamiętniająca Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Wzięło w niej udział wielu znakomitych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz, policji, kombatantów, Rodzin Katyńskich, działaczy lokalnych oraz przedstawiciele zawierciańskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Gościem specjalnym, który przyjechał do nas z Warszawy, była pani Magdalena Sawka z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego i wprowadzenia sztandarów: Armii Krajowej, Polskiego Związku Byłych Więźniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, Zespołu Szkół im. Oskara Langego oraz Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu. Następnie głos zabrał przewodniczący Społecznej Rady Kombatantów pan Włodzimierz Gorzelak, który złożył pani Magdalenie Sawce raport ze sztandarów i powitał zgromadzonych. Później uczennice naszej szkoły pod opieką pani Marty Przybyły przedstawiły prezentację dotyczącą okoliczności powstania i działalności Polskiego Państwa Podziemnego na terenie kraju i naszego miasta.

W części artystycznej uczniowie naszego gimnazjum przedstawili widowisko słowno-muzyczne wyreżyserowane przez pana Józefa Niedźwieckiego na podstawie książki A. Kamińskiego pt. Kamienie na szaniec, ukazujące losy trzech głównych bohaterów książki: Alka, Rudego i Zośki oraz ich przyjaciół z Szarych Szeregów.

Po części artystycznej głos zabrała pani Magdalena Sawka, która podziękowała za zaproszenie i odczytała list pana ministra Jana Kasprzaka. Po tym nastąpiła ceremonia wręczenia medali Pro Patria, którą wraz z gościem z Warszawy poprowadził pan W. Gorzelak. Wśród odznaczonych byli: major Tadeusz Klimas - członek Społecznej Rady Kombatantów, porucznik Marek Pałucha – komendant Jurajskiego Szwadronu Kawalerii, Zespół Szkół im. Oskara Langego, pani Katarzyna Jaworska- dyrektor Gimnazjum nr 1 im. T.Kościuszki, pani Marta Przybyła – nauczycielka historii z naszego gimnazjum.

Po ceremonii odznaczeń głos zabrała pani dyrektor Katarzyna Jaworska, która podziękowała za to szczególne wyróżnienie i przedstawiła dokonania uczniów i nauczycieli naszej szkoły kształtujące postawy patriotyczne u młodzieży. Podziękowała również panu J. Niedźwieckiemu za pomoc w realizacji przedstawienia oraz za współpracę w ostatnich latach i wręczyła mu statuetkę Przyjaciela Gimnazjum. Podziękowania za zorganizowanie uroczystości złożył również w swoim przemówieniu pan prezydent Łukasz Konarski. Następnie głos zabrali przedstawiciele Rodzin Katyńskich, pani Krystyna Geyer, która wręczyła pani dyrektor replikę guzika z oficerskiego płaszcza oraz wnuczek pana Drabarka, który przekazał do szkolnej biblioteki cenne pamiątki po swoim dziadku w postaci książek i dokumentów.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Na zakończenie uroczystości wystąpił chór szkolny G1 Fort-e z koncertem polskich pieśni patriotycznych. Następnie goście oraz delegacja uczniów naszego gimnazjum udali się do Parku Kościuszki pod obelisk zawierciańskiej organizacji Płomień, by oddać hołd działaczom Polskiego Państwa Podziemnego.
Cała uroczystość była bardzo podniosła i na długo zostanie w naszej pamięci.

A.K.

do góry^

Start
Wydarzenia