Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu


Majowe świętaPoczątek maja to czas świętowania. 1. maja to tradycyjne święto pracy. W czasach PRL-u odbywały się wielkie uroczystości  organizowane przez państwo - słynne pochody, na których obecność była masowa i niemal obowiązkowa. Teraz tradycja pochodów zanika, więc odbyły się one tylko w nielicznych miastach i kojarzone są z lewicą, choć początki tego święta sięgają 1886 roku, kiedy to robotnicy w Chicago rozpoczęli strajk i walkę o ośmiogodzinny dzień pracy.
2. maja to od 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Na urzędach,  biurowcach, zakładach pracy, ulicach i domach Polacy wywieszają biało-czerwone flagi, symbol niezawisłości i wolności.
Biało-czerwone barwy są bliskie sercom Polaków, są na stadionach i halach, gdzie walczą nasi sportowcy, dają powód do dumy. W ostatnich latach z okazji świąt państwowych przypinamy do ubrań biało-czerwone kokardy. Zwyczaj ten upowszechniali prezydenci RP Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski, a obecnie Andrzej Duda.
Jednak największe uroczystości są organizowane 3. maja. To święto związane z rocznicą uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. 225 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Czteroletni uchwalił  Ustawę Rządową, która czyniła z Polski monarchię konstytucyjną. Niestety na krótko, bo w 1792 roku po konfederacji  targowickiej, przegranej przez nas wojnie w obronie konstytucji i przystąpieniu króla do zdrajców przestała obowiązywać.

Gimnazjum nr 1 w ZawierciuGimnazjum nr 1 w Zawierciu

W naszej szkole obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się w piątek 30 kwietnia. Na drugiej godzinie lekcyjnej odbył się konkurs poświęcony okolicznościom uchwalenia, zawartości i skutkom prawnym uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. Do udziału w konkursie zgłosiło się 38 uczniów z  klas I i II, a także 18 reprezentantów z klas III.
Ponieważ uczniowie z klas I i II jeszcze w gimnazjum nie uczyli się o majowej konstytucji, otrzymali 15 pytań, natomiast trzecioklasiści mieli 20 pytań o większym stopniu trudności.

Wyniki konkursu:

Klasy I i II

I miejsce - Olga Sobalska i Marcin Szekiel  IID
II miejsce - Daniel Turek ID, Wojciech Kubicz IID, Cezary Seweryn IC, Olga Stemplewska IIC
III miejsce - Martyna  Gurtkiewicz IIC, Bernard Stawarz IC, Karolina Zgryźniak IID
Wyróżnienia: Mateusz Pustuł IIC, Wiktoria Karaś IIC, Aleksandra Szkarłat IC, Adrianna Bania  IC, Ryszard Siudak IID, Mikołaj Dutkiewicz ID, Radosław Woźniak IID, Małgosia Pilarska IID

Klasy III

I miejsce - Paulina Biedak IIIC, Marta Stypa IIIB, Łukasz Łazarowicz IIIA
II miejsce - Dominik Janus IIIC
III miejsce - Natalia Gryz IIIB
Wyróżnienie - Patrycja Machura IIIA

Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom konkursu, bo poświęcili  swój czas, aby  przygotować się, poczytać, poszerzyć wiedzę. To prawie  20% uczniów naszego gimnazjum.

Dnia 3. maja na placu Stosika odbyły się miejskie i powiatowe  uroczystości z okazji 225 rocznicy uchwalenia tej konstytucji. Licznie zgromadzone władze, pani poseł Anna Nemś, samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji i szkół godnie uczcili tę rocznicę. Pani dyrektor Katarzyna Jaworska i nauczycielka historii, pani Marta Przybyła, otrzymały Medale  Pamiątkowe „Honor i chwała” za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski.
Poczet sztandarowy stanowili: chorąży Andrzej Rojewski oraz asysta Zuzanna Biały i Martyna Stefaniak.
Kwiaty składali Katarzyna Pacia, Aleksandra Otręba i Szymon Pierzchała.

M.P.


Serdecznie dziękujemy Panu Włodzimierzowi Gorzelakowi, za zgłoszenie kandydatur naszych nauczycieli do tego niezwykłego odznaczenia.    

Gimnazjum nr 1 w ZawierciuGimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

do góry^

Start
Wydarzenia