Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni KatyńskiejGimnazjum nr 1 w Zawierciu

Od wojny, nędzy i od głodu
Sponiewieranej krwi narodu
Od łez wylanych obłąkanie
Uchroń nas Panie!

Pokój powinien być najwyższą wartością, o którą każdy z nas powinien się troszczyć. Żyjemy wiele lat po wojnie. Kolejne pokolenie młodych Polaków pamięta wojnę dzięki filmom, książkom i relacjom dziadków, pradziadków oraz tych, którzy ją przeżyli.
Trzeba pamiętać i pielęgnować te wspomnienia, żeby okrucieństwa wojny nigdy nie powróciły. Okazją do wspomnień był 13 kwietnia obchodzony w całej Polsce jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Na Placu Teodora Stosika przed Dębami Katyńskimi i obeliskiem upamiętniającym pomordowanych na Wschodzie synów ziemi zawierciańskiej odbyły się miejskie i powiatowe uroczystości. Licznie zgromadziły się władze lokalne, delegacje instytucji, związków zawodowych, stowarzyszeń i młodzież reprezentująca szkoły z powiatu zawierciańskiego.
Uczniowie Gimnazjum nr 1 mieli zaszczyt poprowadzić część artystyczną, w której znalazły się wiersze i piosenki przeplatające wiadomości dotyczące zbrodni katyńskiej, bestialskiego mordu na ponad 20 tysiącach bezbronnych polskich żołnierzach, policjantach i inteligencji. Ludzie Ci zostali internowani, umieszczeni w obozach i wymordowani na rozkaz Stalina - przywódcy Związku Radzieckiego wiosną 1940 roku. Rosjanie przez wiele lat utrzymywali, że zbrodni dokonali Niemcy. Tak narodziło się kłamstwo katyńskie.
W programie artystycznym przygotowanym przez nauczycielkę historii p. Martę Przybyłę znalazły się wiersze recytowane przez Wojciecha Kubicza, Izę Piekacz, Jakuba Otrębę, Julię Grucę, Maję Plesińską, Wiktorię Szczepanik, Paulę Sobotę i Martę Kawałek. Narratorzy Marcelina Dziuba i Karol Sowa przedstawili historię zbrodni katyńskiej i jej upamiętnienie w Zawierciu. Dwie pieśni patriotyczne zaśpiewał chór szkolny prowadzony przez panią Barbarę Czajkowską.
W poczcie sztandarowym byli Andrzej Rojewski, Olga Sobalska i Małgosia Pilarska. Delegacje uczniów z  klas I i II pod opieką p. Liliany Kuszak zaświecili  znicze pod Dębami Katyńskimi posadzonymi w 2009 roku przez społeczność naszego gimnazjum, upamiętniającymi płk Rudolfa Geyera - Komendanta Batalionu Obrony Narodowej Zawiercie - i mjr Władysława Drabarka - lekarza zawierciańskiego szpitala. Na placu przed budynkiem naszej szkoły uczciliśmy pamięć zamordowanych w Katyniu zawierciańskich nauczycieli, por. Eustachego Serkesa i por. Jana Gubałę.

M.P.

do góry^

Start
Wydarzenia