Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu


Ogólnopolska Noc SówGimnazjum nr 1 w Zawierciu

„Noc Sów”, która z 11 na 12 marca 2016r. odbyła się w Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu, to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, organizowane przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Bądź na pTAK!, etap 3. To już  5. edycja tego projektu, którego głównym celem jest promowanie wiedzy o sowach – ich biologii, metodach badań,  występowaniu w Polsce, znaczeniu w kulturze oraz ochronie poszczególnych gatunków.

Oto relacje naszych uczennic. Zapraszamy do zapoznania się z tym niecodziennym wydarzeniem, widzianym oczami młodzieży:

Noc w szkole. Motyw przewodni sowy. Nawet jeśli z początku nie wydawało się to pasjonujące, od razu po wejściu było czuć klimat. Nie chodzi tu o porozwieszane wszędzie plakaty, a o tworzące się stoiska, nauczycieli w sowich koszulkach, tajemniczą salę gimnastyczną, do której zostaliśmy zaproszeni dopiero po pewnym czasie...
Wszystko zaczęło się od taszczenia ogromnego koca do 106, bo przecież każda szanująca się ludzka sowa musi mieć coś do stworzenia tymczasowego gniazda. Na początku w planach było przedstawienie tego, co w ogóle tutaj robimy. Nie przeszkadzało nam wcale to, że co jakiś czas ktoś czmychał za drzwi, jak się później okazało, żeby zamówić pizzę. Pizzę, najlepszy albo jeden z najlepszych wynalazków ludzkości. Smakuje świetnie, nawet kiedy do twojej pizzy dobiera się inna „sowa”, o wyjątkowo sowim nazwisku, a potem porywa dwa kawałki i tyle ją widzieliśmy!
Nie jestem w stanie opisać atrakcji po kolei, ponieważ wszystko działo się zbyt szybko. W pamięci pozostały mi tylko urywki, zabawne momenty, śmiechy i ludzkie oczy zza kolorowych, sowich masek.
Były też wybory na Miss i Mistera Sowę, z dość jednoznacznych powodów Mistera wybrano od razu. Bo był jeden. Jednak co do miss sowy, tu trzeba było przeprowadzić wybory między nauczycielami a rodzicami. W końcu wyłoniono jedyną Miss Sowę. Wkrótce mogli cieszyć się, ściskając w rękach nagrody.
Po wyborach, wszyscy w swoich maskach, które kolorowali jakieś 15 minut wcześniej, pozowali do zdjęcia. Nawet pani od chemii wystąpiła jako sowa, czy to zdarza się często?
Pokazywano też prezentacje, które były jednym z warunków udziału w naszej Nocy Sów. Ale na szczęście nie pokazali mojej! Dobra, pokazali, a ja miałem nadzieję tego nie oglądać do samego końca. Właściwie to nic złego. W trakcie prezentacji uczniowie z różnych klas interpretowali je, na różny, zazwyczaj komiczny, sposób.
Zorganizowano też zawody sportowe, ale je z racji wybitego barku opuściłem. W duchu tańczyłem z tego powodu ze szczęścia. W tym czasie w sali 106 panował przyjemny gwar, który z założenia miał być grą w butelkę. Wypadło na mnie ze dwa razy, ale i tak była fajna zabawa.
Pani dyrektor rozdawała też nagrody, był konkurs, a potem można było zgarnąć kubek. Ja zamiast kubka dostałem lizaka, ale się cieszę, przynajmniej był dobry.
Wkrótce był czas na “odpoczynek”. Szczerze, nie sądzę, żeby ktokolwiek wtedy spał! Chciałem, ale tak się złożyło, że nie zmrużyłem oka. Całą tę zabawę zakończyło tradycyjne wielkie sprzątanie. W tym wypadku naprawdę WIELKIE. Posprzątać trzeba było pudełka po pizzy, butelki, chrupki, koce, skrawki sznurka, kredki, papier i poduszki... Było co robić.
Koniec końców, wróciłem do domu o 7:00 rano, bez koca, za to z wielkim uśmiechem na twarzy.


W nocy z dnia 11 na 12 marca 2016r. w Gimnazjum nr 1 w Zawierciu odbyła się "Noc sów". Rozpoczęła się o godzinie 19:30 wspólnym oglądaniem edukacyjnego filmu o sowach. Następnie uczniowie mieli czas, aby zamówić pizzę lub inny ciepły posiłek. Po zjedzeniu uczestnicy musieli udać się do świetlicy, aby obejrzeć wykonane przez uczniów prezentacje multimedialne. Dowiedzieli się z nich ciekawych informacji (np.: że nie wszystkie sowy widzą dobrze w nocy)  oraz poznali ulubioną sowę pani dyrektor.
Następny blok zajęć rozpoczynał się o 0... Z piór, kolorowego papieru, bibuły i farb uczestnicy tworzyli niepowtarzalne maski sów. Zostały one później wykorzystane podczas zajęć. Zaraz po wykonaniu fotografi zostały wręczone dyplomy. Wybrano też Miss i Mistera, najlepszą prezentację oraz najlepszego prezentera. Klasa IID okazała się w tym wypadku najlepsza.
Miss sów została Marcelina Dziuba, a Misterem sów Wojciech Kubicz.
Nagrodzoną prezentację wykonali jej uczniowie:
- Kornelia Zamora
- Majka Wnuk
- Zuzanna Kornacka
- Karolina Zgryźniak
- Damian Kuta
Najlepszym prezenterem był Karol Sowa, również z IID.
Po rozdaniu nagród uczniowie udali się do klas, by odpocząć po całej nocy zabaw. Niestety, o 5:30 przyszedł czas sprzątania. Wiele osób miało problem z zebraniem się i rozpoczęciem wspólnej pracy. Po wielu próbach odpowiedniego posprzątania, uczniowie udali się do domu. Mimo że większość uczestników następnego dnia nie wstawała z łóżka, wszyscy zgodnie twierdzą, że noc bardzo im się podobała i zapamiętają ją na długo.


Dnia 11 marca w Gimnazjum nr 1 w Zawierciu odbyła się impreza edukacyjna o tematyce sowiej. Rozpoczęła się o godzinie 19:30. Na początku uczniowie obejrzeli film dokumentalny o życiu sów w Polsce. Następnie wrócili do swoich klas, gdzie zjedli kolację. Osoby spragnione wysiłku fizycznego po kolacji mogły przebrać się w stroje sportowe i udać się do sali gimnastycznej, gdzie odbywały się różne zawody sportowe. Uczniowie, którzy nie chcieli uczestniczyć w takich zajęciach, spędzali czas w przeznaczonych klasach. Przed salami, w których nocowali uczniowie, rozstawione były stoiska z przedmiotami z wizerunkiem sów. O 23:30 wszyscy ponownie zeszli do świetlicy i jedna osoba z każdej z klas przedstawiała prezentację o jednym gatunku sowy, wykonaną przez grupę osób z klasy. Kiedy prezentacje się skończyły, nauczyciele, uczniowie i rodzice malowali maski sów do zdjęcia. Później rozpoczęły się w sali gimnastycznej wybory Miss i Mistera sów. Zwycięzcy otrzymali nagrody związane z sowami. Pani Dyrektor nagrodziła też zwycięzców w zawodach sportowych, a następnie mała grupa ochotników odpowiadała na pytania przez nią zadawane. Osoby, które przygotowywały stoiska, dostały wtedy możliwość uczestniczenia w powieszeniu budki dla puszczyka. Następnie wszyscy wrócili do klas, w których kolorowali obrazki sów i bawili się. Około 5:30 wszyscy zaczęli sprzątać klasy. Później najpiękniejsze kolorowanki zostały nagrodzone. O godzinie 6:00 impreza dobiegła końca, a wszyscy rozeszli się do swoich domów.

Gimnazjum nr 1 w ZawierciuGimnazjum nr 1 w Zawierciu

                Autorki: Weronika Sikora, klasa IB                      Daria Gwóźdź, klasa IB

do góry^

Start
Wydarzenia