Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu


Wycieczka  w ramach innowacji
do Miejskiej Izby Muzealnej w Zawierciu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

W czwartek 28 stycznia grupa uczniów naszej szkoły odwiedziła ciekawe miejsce, jakim jest Miejska Izba Muzealna. Mieści się ona od prawie dwudziestu już lat w Pałacyku Szymańskiego czyli budynku, który jest obecnie siedzibą Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, a był domem zasłużonego dla Zawiercia Stanisława Szymańskiego.
Izba, bo to faktycznie jedno pomieszczenie i kawałek korytarza, okazała się niezwykle ciekawym miejscem. Eksponaty tam zgromadzone, w większości dary mieszkańców miasta, podzielone są na działy:
– prehistoria,
– administracja,
– szkolnictwo,
– historia przemysłu i zakładów pracy,
– historia powiatu.
W Izbie znajdują się zarówno oryginalne dokumenty, jak i kserokopie, zdjęcia, plany, projekty, odezwy, czasopisma, tkaniny ozdobne. Udokumentowana jest historia zakładów pracy, budowy i rozwoju różnych obiektów architektonicznych, jak dworzec kolejowy, kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, resursa obywatelska, łaźnia i wiele innych.
Bardzo zainteresowały nas przedmioty używane do pracy na roli i w gospodarstwie domowym, prasa do wyciskania sera, tarka drewniana, popielnica metalowa, kołowrotek drewniany, czerpak drewniany, moździerz mosiężny, maślnica, wagi podwieszane, młynek drewniany, nosidła, żelazko na duszę, wyżymaczki, sierp, stępa, narzędzie do robienia np. kaszy, radło, brony, ośnik, żarna, cep, obcęgi kowalskie, zgrzebła do czesania wełny,  kijanka do prania bielizny. Niektóre przedmioty budziły przeróżne skojarzenia, nie zawsze udało się zgadnąć ich pierwotne przeznaczenie. Mieliśmy już wychodzić, gdy Kasia i Zuzia zainteresowały się pewnym tablo na korytarzu. Zwróciły uwagę na regulamin szkoły - Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego w Zawierciu, utworzonego w 1933 roku. Niektóre sformułowania są aktualne, ale część z nich budzi uśmiech na twarzy.
5. Uczennica ma poczucie godności kobiecej. Zachowanie jej cechuje prostota i skromność.
7. Unikaj nieodpowiedniego towarzystwa  i stosuj się do ogólnie przyjętych norm kulturalnych i obyczajowych.
8. Dopóki jesteś uczniem-cą nosisz przepisowy mundur, tarczę i legitymację uczniowską w szkole i poza nią.
9.Uczennica ma prawo do godziwych rozrywek, może uczęszczać do teatru lub kina lecz tylko z wiedzą szkoły pod opieką wychowawców lub rodziców.
10. Uczniowi-uczennicy nie wolno przebywać poza domem po 21:00 w okresie od 1 IV - 1 XII i po 19:00 w okresie od 1 XII do 1 IV.
11. Uczniowi - uczennicy nie wolno należeć do klubów i organizacji pozaszkolnych ani uczęszczać na zabawy publiczne.

Oj, gdyby tak nasz Statut wzbogacił się o takie zapisy???

M.P.

Gimnazjum nr 1 w ZawierciuGimnazjum nr 1 w Zawierciu

do góry^

Start
Wydarzenia