Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu


Gość na zajęciach z innowacji pedagogicznej


Gimnazjum nr 1 w ZawierciuGimnazjum nr 1 w Zawierciu

14.01.2016r. gościliśmy w naszej szkole panią Zofię Sokołowską, zawierciankę, jedną z czterech córek pana Rudolfa Geyera, majora Wojska Polskiego zamordowanego w Katyniu.
Pani Zofia urodziła się w kwietniu 1939r. Gdy jej ojciec został zmobilizowany, miała kilka miesięcy. Mieszkała razem z trzema siostrami i braciszkiem i babcią w Zawierciu przy ulicy Pomorskiej. Na początku września 1939r. rodziny wojskowych ewakuowano. Niestety, w okolicach Olkusza pociąg wraz z pasażerami został zbombardowany. Zginął brat p. Zofii i siostra mamy. Zrozpaczona rodzina powróciła do Zawiercia, tu, dzięki pomocy pana Erbego, doczekała końca wojny.
Pani Geyerowa otrzymała z ZSRR informację, że jej mąż zginął. Dopiero później okazało się, że został bestialsko zamordowany przez NKWD wraz z innymi polskimi oficerami w 1940r. w Katyniu. Traumatyczne przeżycia z czasów okupacji i niełatwe życie po 1943r. bardzo zaważyły na losach okaleczonej rodziny. Bardzo dziękujemy pani Zofii, że podzieliła się z nami swoją wzruszającą opowieścią.

Gimnazjum nr 1 w ZawierciuGimnazjum nr 1 w Zawierciu 

do góry^

Start
Wydarzenia