Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu


Bliżej prawa – zajęcia w Sądzie Rejonowym w Zawierciu


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Dnia 23 października uczniowie klasy 2B mieli okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych w Sądzie Rejonowym w Zawierciu. Uczniów i wychowawcę przywitał osobiście Prezes Sądu w Zawierciu, pan Paweł Cisowski. Po powitaniu wszyscy udali się na salę rozpraw nr 2, a tutaj to już... Uczniowie mieli okazję poznać zasady działania wydziału karnego oraz rodzinnego – wykład na ten temat poprowadzili Sędzia Sądu Rejonowego Monika Jurek -Dziuba – III Wydział Rodzinny i Nieletnich oraz Sędzia Sądu Rejonowego Marcin Kłosowski – II Wydział Karny.
Po wykładzie uczniowie sami na chwilę zamienili się w mecenasów, adwokatów, prokuratorów, sędziego oraz świadków i oskarżonych. Mieli okazję poprowadzić dwie symulacje rozpraw sądowych i na żywo zobaczyć, jak odbywa się prawdziwa sprawa w sądzie. Dowiedzieli się również, co grozi za konkretne przewinienia – ku przestrodze (m.in. nierealizowanie obowiązku szkolnego czy jazda pod wpływem alkoholu)
Po zajęciach grupa miała okazję zwiedzić budynek sądu. Uczniowie zobaczyli m.in. tzw. "niebieski pokój" oraz gabinet Prezesa Sądu Rejonowego w Zawierciu.

Gimnazjum nr 1 w ZawierciuGimnazjum nr 1 w Zawierciu

do góry^

Start
Wydarzenia