Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu


Poznajemy kulturę Żydów


Gimnazjum nr 1 w ZawierciuGimnazjum nr 1 w Zawierciu

W czwartek 22 października 2015 roku grupa 18 uczniów z nauczycielami p. Agatą Szlachetą, p. Marzanną Miąsko, p. Martą Przybyłą i p. Wojciechem Lataczem udała się na cmentarz żydowski w Zawierciu. Nekropolia zwykle jest zamknięta i pewnie dlatego wzbudza jeszcze większą ciekawość. Krążą różne legendy i historie na temat zwyczajów pogrzebowych Żydów. Niektórzy mówią, że Żydzi są chowani na siedząco, inni zaś są przekonani, że w grobach składa się kosztowności. Te i inne stereotypy rozwiał pan Latacz, który znakomicie zna kulturę Żydów.
Zawierciański cmentarz powstał na początku XX wieku. Pierwszy nagrobek datowany jest na 1906 rok, a ostatni na 1947. Należy dodać, że przed II wojną społeczność żydowska w Zawierciu liczyła ok. 5500 osób, ale w wyniku zbrodniczej działalności Hitlera Żydom zabrano sklepy, warsztaty, pieniądze z kont bankowych, nakazano noszenie opasek z Gwiazdą Dawida, a w końcu zamknięto ich do getta, które było zlokalizowane w rejonie Marszałkowskiej i Hożej. Likwidacja gett zagłębiowskich, w tym zawierciańskiego, rozpoczęła się w sierpniu 1943 roku. Kilka tysięcy Żydów wywieziono do KL Auschwitz - Birkenau i zamordowano.
Cmentarze w kulturze Żydów są otaczane szczególną czcią. Są miejscem nienaruszalnym aż do dnia Sądu Ostatecznego i zmartwychwstania ciał. Grób służy tylko jednemu zmarłemu i nie wolno go zajmować dwa razy ani przenosić ciała po śmierci. Pogrzeb zmarłego w kulturze żydowskiej ma się odbyć w ciągu jednej doby po jego śmierci. Początkowo ciało owinięte tylko w całun składano do ziemi, później ze względów sanitarnych chowano w symbolicznej trumnie zrobionej z nieheblowanych desek i specjalnie dziurawej, aby ciało miało kontakt z ziemią. Oglądaliśmy macewy, czyli nagrobki, poznawaliśmy symbolikę rysunków na nich umieszczonych. Cmentarz dla wszystkich, którzy chcieliby go zwiedzić, jest otwarty w Dniu Wszystkich Świętych - 1 listopada.

M.P

Gimnazjum nr 1 w ZawierciuGimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w ZawierciuGimnazjum nr 1 w Zawierciu

do góry^

Start
Wydarzenia