Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu


Międzynarodowy Dzień Pokoju w G1Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

21 września od 2001 roku na całym świecie jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pokoju. Tego dnia Sekretarz Generalny ONZ uderzając w Dzwon Pokoju, który znajduje się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku, obwieszcza rozpoczęcie obchodów Dnia Pokoju. Dzwon ten jest jedną z 50 identycznych kopii dzwonu w Hiroszimie, zniszczonego wybuchem bomby atomowej w 1945 roku.
Istotą powołania tego święta jest potrzeba zwrócenia uwagi na przestrzeganie pokoju i zamanifestowanie sprzeciwu wobec wojen. Ciekawostką jest również napis, jaki widnieje na wcześniej wymienionym dzwonie: „Niech żyje absolutny pokój na świecie”.
Młodzież naszego gimnazjum (dziewczęta z klasy 3A i uczniowie z klasy 1E), aktywnie działająca w programie Szkoła Stowarzyszona UNESCO, włączając się w obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju, postanowiła zorganizować legalną demonstrację na terenie szkoły. Nie zabrakło również akcentu edukacyjnego. Przeprowadzono konkurs na plakat o tematyce pokojowej i zorganizowano ciekawy wykład dla uczniów składający się z trzech prezentacji gimnazjalistów: Natana Haładyna, Natalii Kuban i Weroniki Maruszak.

D.Ś.

do góry^

Start
Wydarzenia