Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu


Oddaliśmy hołd bohateromGimnazjum nr 1 w Zawierciu

Dnia 18 września 2015 roku, przy pamiątkowej płycie w parku miejskim imienia Tadeusza Kościuszki w Zawierciu, odbyła się uroczystość upamiętniająca 75. rocznicę aresztowań członków organizacji „Płomień”. Organizacja ta zajmowała się wydawaniem gazetki pod tym samym tytułem w czasie II wojny światowej. W skład jej redakcji wchodziło kilku pracowników dawnej Szkoły Handlowej, m.in.: dyrektor placówki, Wacław Chrzanowski, czy polonistka Urszula Leszczyńska. Gazetka informowała o poczynaniach wojsk i sytuacji państwowej, a informacje w niej podawane pochodziły z nasłuchów radiowych. Członkowie „Płomienia” nie mieli łatwego zadania, musieli bowiem redagować i rozprowadzać pismo potajemnie, zapewne ciągle czując na karku oddech okupantów. Organizacja została zdekonspirowana. Większość członków złapano i w wielu przypadkach skazano na śmierć.
Podczas uroczystości złożono kwiaty i minutą ciszy uhonorowano członków organizacji Płomień. Delegacja z naszego gimnazjum również oddała cześć bohaterom. Takie rocznice mówią nam, dlaczego warto uczyć się historii,  i przekazywać  tradycje i obyczaje kolejnym pokoleniom. "Naród, który nie zna swojej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie."
Julia Dziechciarz

Grupa uczniów wraz z opiekunami została również zaproszona na uroczystość, która odbyła się tego samego dnia w Zespole Szkół Ekonomicznych im. O. Langego w Zawierciu.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
                        fot. M. Jastrząb                                                                         fot. M. Jastrząb

do góry^

Start
Wydarzenia