Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu


Majowe święta


Podobnie jak cała polska młodzież, uczniowie „jedynki” odpoczywali w majowy weekend. To były wyjątkowe trzy dni:
1 maja - Święto Pracy
2 maja - Dzień Flagi
3 maja - 224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Być Polakiem, patriotą to we współczesnych czasach trudne wyzwanie. Patriota to nie tylko ten, kto walczy za Ojczyznę. Może, gdy wymagały tego okoliczności, było łatwiej tę miłość do Ojczyzny pokazać. Pokolenie Kolumbów walczyło, uważając służbę Ojczyźnie z narażeniem własnego życia za moralny obowiązek. Dzisiaj też trzeba, choć w innych okolicznościach, prezentować patriotyzm - nowoczesny patriotyzm. Można wywiesić flagę państwową, wziąć udział w wyborach, śpiewać hymn, szanować symbole narodowe, czcić pamięć ludzi, którzy walczyli abyśmy my mogli dzisiaj żyć i pracować w pokoju.
Polskie święta państwowe przez wiele lat były obchodzone bardzo poważnie, pompatycznie, dostojnie. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wyrazili swój patriotyzm na godzinach wychowawczych wykonując serca w barwach narodowych i robiąc zdjęcia w radosnych nastrojach. Należy się cieszyć, że żyjemy w wolnej Polsce i możemy swobodnie prezentować swoje uczucia do Ojczyzny i jej symboli.

Na korytarzu przy 103 wykonana została gazetka o 3 Maju a chętni mogli się sprawdzić w konkursie internetowym o pierwszej w Europie ustawie zasadniczej. O wynikach konkursu poinformujemy po 11 maja.

Delegacja uczniów wzięła udział w miejskich obchodach tego święta składając kwiaty pod pomnikiem na Placu Teodora Stosika.

do góry^

Start
Wydarzenia