Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu


Obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej13 kwietnia decyzją polskiego sejmu obchodzimy w całej Polsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Społeczność naszej szkoły wzięła aktywny udział w tych obchodach. Tuż po ósmej uczciliśmy pamięć zamordowanych w Katyniu nauczycieli, którym poświęcone są Dęby rosnące już sześć lat przed Gimnazjum nr 1. Zaświeciliśmy znicze upamiętniające Eustachego Serkesa i Jana Gubałę.
Zasadnicza część uroczystości rozpoczęła się o godzinie 10:00 na Placu Teodora Stosika. Czciliśmy pamięć nie tylko ludzi, którzy byli związani z Zawierciem, ale też wszystkich, którzy zginęli w Katyniu siedemdziesiąt pięć lat temu oraz ofiary katastrofy smoleńskiej. Uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt zaprezentowania zgromadzonym części artystycznej, w której oprócz wierszy okolicznościowych znalazły się pieśni wykonane przez chór szkolny i opowiedziana przez narratorów, Katarzynę Pacię i Wojciecha Kubicza, historia zbrodni katyńskiej. Później nastąpiło zaprezentowanie wszystkich sztandarów i minutą ciszy uczczono pamięć poległych. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej i pod Dębami, które tutaj, na Placu Teodora Stosika, posadzone w 2009 roku przez społeczność Gimnazjum nr 1, upamiętniają płk Rudolfa Geyera i mjr Władysława Drabarka. Oprócz delegacji szkół wieńce złożyli posłowie, przedstawiciele władz miasta, policji, kombatantów i rodzin katyńskich.
Czasami spotykamy się ze stwierdzeniem, że historia lubi się powtarzać. Dlatego też powinniśmy czerpać jak najwięcej nauki z tej historii, aby, szczególnie ta tragiczna, już nigdy więcej się nie powtórzyła.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

do góry^

Start
Wydarzenia