Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu


Spotkanie z trudną Historią


Galeria zdjęć

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Losy Polaków na Syberii. Niepokonani - o cudzie ocalenia. To tytuł konkursu adresowanego do gimnazjalistów. Temat trudny, ale uczniowie „jedynki” chcą spróbować swoich sił. Okazuje się, że żyją w Zawierciu osoby, które mogą się podzielić z młodymi ludźmi swoimi wojennymi przeżyciami.

18 marca 2015 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią, która od 1950 roku mieszka w Zawierciu, ale tragiczna historia, którą nam opowiedziała, dotyczy jej rodziny deportowanej z ziem polskich do Związku Radzieckiego w 1940 roku.

Rodzina Taborów, mieszkająca początkowo koło Krakowa, przeniosła się w poszukiwaniu lepszych warunków do życia na tak zwane Kresy Wschodnie. Ojciec rodziny dostał tam od marszałka Piłsudskiego ziemie za służbę w Legionach. Mieszkali obok Wiśniowca w osadzie Mickiewicze. Życie było tam spokojne, ziemia dawała dobre plony, rodziły się kolejne dzieci. Pan Kazimierz Tabor zbudował solidny dom, ale 10 lutego 1940 roku zaczął się koszmar. W nocy przyszli z bronią żołnierze Armii Radzieckiej i kazali się rodzinie zabierać na nowe miejsce życia. Tułaczka całej rodziny, głód, ciężka wyniszczająca praca, strach, choroby, niepewność jutra to była niestety codzienność przez niemal sześć długich, wojennych lat. Dlaczego spotkał ich taki los??? Byli Polakami, a zamieszkali na ziemiach - wtedy polskich, które stały się celem agresji radzieckiej. Opowieści przerywanej przez wzruszenie i łzy wysłuchali uczniowie, którzy chcą przygotować prace na konkurs. Byli wśród nich: Aleksandra Otręba, Katarzyna Pacia, Zuzanna Biały, Martyna Stefaniak, Karolina Wnuk, Sylwia Chemicz, Weronika Maruszak, Monika Wnuk, Karol Sowa, Marcin Szekiel i Wojciech Kubicz.
Życzmy sobie, aby nigdy więcej człowiek nie zgotował drugiemu człowiekowi tak strasznego losu. Pokój jest nadrzędną wartością i wszyscy mamy prawo do życia i wolności. Miejmy nadzieję, że nie doświadczymy wojny, ale obowiązkiem młodego pokolenia jest pamięć i utrwalanie takich przeżyć.

Portret naszego gościa znajdujący się w galerii wydarzenia wykonała Weronika Maruszak.

do góry^

Start
Wydarzenia