Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu


Jak Wojtek został nauczycielem...


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu 
Ostatnio na lekcjach języka polskiego czytaliśmy fragmenty pamiętnika Władysława Szpilmana pt. „Pianista” i oglądaliśmy film nakręcony na jego podstawie przez Romana Polańskiego. Poruszana w tych dziełach problematyka holocaustu bardzo nas zainteresowała. Z przerażeniem śledziliśmy losy rodziny Szpilmana i ludności żydowskiej, którą w okresie II wojny światowej spotkały okrutne i uwłaczające godności ludzkiej represje.
Postanowiliśmy zgłębić tę tematykę i dowiedzieć się czegoś więcej na temat losu Żydów mieszkających w okresie okupacji niemieckiej w naszym mieście. I tu z pomocą przyszedł Wojtek Kleciek z klasy IIIC, który od dawna interesuje się historią Zawiercia. Okazało się, że posiada on dużą wiedzę na temat ludności żydowskiej mieszkającej w Zawierciu jeszcze przed II wojną światową. Nawiązał również kontakt z kobietą, której udało się uciec z zawierciańskiego getta. Pani Kuźnik zaproponowała, by Wojtek przygotował dla nas prezentację multimedialną przedstawiającą losy zawierciańskich Żydów i zapoznał nas z historią  ucieczki pewnej pani z getta.
I tak Wojtek został nauczycielem, a pani uczennicą, która z ciekawością wraz z nami wzięła udział w tej niecodziennej lekcji języka polskiego.
Wkrótce Wojtek poprowadzi kolejną lekcję na temat: „Zawiercie – moja mała ojczyzna”, wzbogaconą o wiersze zawierciańskiej poetki Urszuli Leszczyńskiej.

Uczennice klasy IIIA

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

do góry^

Start
Wydarzenia