Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu


Listopadowe Święto NiepodległościGimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki uczcili 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się w piątek 7 listopada, sesją popularno- naukową pt. Drogi Polaków do niepodległości w latach I wojny światowej. Uczniowie reprezentujący wszystkie klasy naszej szkoły wysłuchali czterech referatów przedstawionych w formie prezentacji multimedialnych.
Kinga Makuła z klasy IIIC zapoznała zebranych z przyczynami i okolicznościami utraty przez Polskę niepodległości. Oskar Żarski i Karol Zamora z klasy IIC przedstawili wybuch i przebieg wojny 1914-1918 zwanej później I wojną światową i udział w niej Polaków. Uczniowie klasy ID Wojciech Kubicz i Karol Sowa przybliżyli sylwetkę Józefa Piłsudskiego, jego życie i działalność, znaczenie dla odzyskania po 123 latach niepodległości. Referat ostatniej prezentacji ponownie przedstawiła Kinga Makuła, która omówiła ukształtowanie się granic państwa polskiego po 1918 roku.

Na zakończenie sesji nauczycielka historii Marta Przybyła przeprowadziła pisemny konkurs dający uczniom szansę sprawdzenia swojej wiedzy z tej tematyki. Wzięło w nim udział 42 uczniów.

I miejsce i maksymalną ilość punktów uzyskały cztery osoby
Jan Bińkowski IC
Natalia Domagała IC
Alicja Padula IC
Miłosz Kramarski IC

II miejsce i dziewięć punktów zajęli
Olga Stemplewska IC
Ilona Gęsikowska IIIA
Wojciech Kubicz ID
Marta Stypa IIB
Jakub Abucki IC
Anna Cieloch IIIA
Wiktoria Kondas IC
Paweł Matera IC

III miejsce i osiem punktów
Joanna Makieta IIC
Aleksandra Pałka IIB
Zuzanna Trepka IC
Sylwia Prokop IIIA
Sylwia Stępniowska IIIB
Karol Sowa ID
Kaja Nowicka IIC
Kamila Wędzyńska IID

 Zwycięzcom gratulujemy !!!

11 listopada na cmentarzu parafialnym przy Pomniku Niepodległości odbyły się główne uroczystości z udziałem  licznie zgromadzonych mieszkańców Zawiercia, władz miasta i powiatu, delegacji zakładów pracy, stowarzyszeń i młodzieży. Złożono wiązanki kwiatów, wysłuchano Apelu Poległych i pomodlono się za Ojczyznę i jej dzielnych synów, którzy zginęli walcząc o wolność. Uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 1 reprezentowali: Dominika Karczmarska IIA, Szymon Dratwa IIA, Szymon Pierzchała IIB, Damian Kuta ID,  pani dyrektor Katarzyna Jaworska i nauczycielka historii, pani Marta Przybyła. W uroczystości wzięły również udział liczne poczty sztandarowe. Ten zaszczytny obowiązek spełnili godnie reprezentanci naszej szkoły: Mateusz Balewski IIID, Roksana Widawska IIID i Martyna Stefaniak IIA.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Szkolna gazetka przy sali historycznej również prezentuje najważniejsze wydarzenia
związane ze Świętem Niepodległości 

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

o góry^

Start
Wydarzenia