Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

Wizyta na cmentarzu żydowskim


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
 
11 czerwca 2014 uczniowie z klas IIIA i IIA pod opieką nauczycieli Joanny Pucek, Marty  Przybyły i Wojciecha Latacza odbyli ciekawą wycieczkę do miejsca, które jest usytuowane w centrum miasta, a jednak rzadko bywa odwiedzane. To cmentarz żydowski przy ulicy Daszyńskiego, nieopodal głównego zawierciańskiego cmentarza rzymsko-katolickiego. Przewodnikiem po owej nekropolii był opiekun tego miejsca - historyk p. Marcin Bergier.
Cmentarz jest ogrodzony i zwykle zamknięty. Jest to spowodowane koniecznością ochrony przed dewastacją. Miejsce dość szczególne, jak zauważył nasz przewodnik, gdyż Zawiercie nie ma zbyt wielu zabytków, a ów cmentarz jest niewątpliwie ewenementem na skalę kraju. To jedna z niewielu polskich nekropolii wyznania mojżeszowego, zachowana w tak dobrym stanie. Do dziś przetrwały praktycznie wszystkie elementy pierwotnego założenia cmentarnego - dom przedpogrzebowy, mur oraz zdecydowana większość macew, ustawionych rzędowo w miejscach właściwego pochówku.
Cmentarz powstał w 1905 roku. Założono go na planie wydłużonego prostokąta o długości 115,70 m i szerokości 52 metry.
Znajdują się tu nagrobki – zwane macewami, o których ze swadą opowiadał nasz przewodnik. Dlaczego na niektórych są namalowane książki, na innych rytualny świecznik, jeszcze na innych dłonie ułożone w specyficzny sposób, kwiaty i inne symbole, dlaczego zamiast kwiatów leżą na macewach mniejsze lub większe kamienie? Na te i inne pytania znaleźliśmy tu odpowiedź.
Dobrze, że poznajemy lokalną historię. Jest ona wielokulturowa i może w ten sposób nauczymy się też tolerancji. Wielu ludzi niezależnie od wieku i wykształcenia obraża i kpi z tych, którzy wyznają inną religię i kultywują własne tradycje. Powtarzane są pewne stereotypy i negatywne nastawienia. W Zawierciu mieszkało przed wojną wielu Żydów, niewątpliwie przyczynili się w sposób znaczny do rozwoju naszego miasta. W wyniku polityki okupanta niemieckiego zostali wymordowani tu na miejscu lub w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

To nie pierwsza i pewnie nie ostatnia wizyta naszych uczniów w tym niezwykłym miejscu.

Szalom Alejhem

M.PStart
Wydarzenia