Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu

Spotkanie z trudną Historią


 Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

22 maja 2014 roku gościliśmy panią Zofię Sokołowską, która przyjęła zaproszenie od nauczycielki historii p. Marty Przybyły i dziewcząt z klasy IIIC, tworzących ekipę filmową w ramach konkursu "Wkręć się w historię!". Jest to córka pułkownika Rudolfa Geyera, nieżyjącego komendanta Batalionu Obrony Narodowej Zawiercie.
Nasz gość został poproszony o odpowiedzi na pytania dotyczące lat wojny i okupacji. Pani Zofia miała 4 miesiące, gdy Niemcy zaatakowali Polskę rozpoczynając II wojnę światową. Początek wojny pamięta słabo, ale już kolejne lata wyryły w pamięci wiele obrazów i zostawiły trwały ślad. Usłyszeliśmy ciekawą relację o trudnej wojennej rzeczywistości z pozycji małej wówczas dziewczynki.

Wizyta pani Sokołowskiej jest związana z tematem konkursu ogłoszonego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej pod nazwą "Wkręć się w historię!". Michalina Urbaniak, Zuzanna Padula, Michalina Jędros, Martyna Gola i Julia Truszkowska z udziałem Szymona Bartosika tworzą film konkursowy, dokumentujący i upowszechniający wśród kolejnych roczników naszych uczniów akcję "Katyń…ocalić od zapomnienia".

Pięć lat temu społeczność "jedynki" wzięła udział w uroczystości upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej z terenu naszego miasta. Przed naszą szkołą rosną posadzone wówczas Dęby Pamięci, poświęcone nauczycielom zawierciańskich szkół, panom Janowi Gubale i Eustachemu Serkesowi. Na Placu Teodora Stosika przy Pomniku Nieznanego Żołnierza posadziliśmy dęby na cześć panów Rudolfa Geyera i Władysława Drabarka.
Nasi czterej bohaterowie zostali zamordowani w 1940 roku na polecenie Stalina. Zbrodnia katyńska nie może być zapomniana. Pani Sokołowska znała ojca tylko z opowiadań mamy i starszych sióstr. Nie mogła nawet zapalić znicza na Jego grobie. Teraz może to uczynić przy Dębie Pamięci. Jest ogromnie wdzięczna uczniom i nauczycielom za to, że kultywujemy tradycje i pamiętamy… bo tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy…

Czekamy na efekty pracy naszych filmowców i życzymy Oskara!!!!

MP

Relacja fotograficzna ze spotkania:

Start
Wydarzenia