Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu
English version

Debata o środkach unijnych w Porębie


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

28 marca 2014r. w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Porębie odbyła się debata "Wykorzystanie środków unijnych w edukacji szkolnej". Wzięli w niej udział uczniowie naszego gimnazjum w składzie: Agata Dąbrowska IIIC, Ewelina Rojewska IIIA, Karolina Śliwecka IIID i Michał Biały z IIIB wraz z panią dyrektor Katarzyną Jaworską i nauczycielką historii Martą Przybyłą. Gościem specjalnym debaty był Poseł do Parlamentu Europejskiego, Premier Rządu RP w latach 1997-2001, prof. Jerzy Buzek. Ponadto w dyskusji uczestniczyli Poseł na Sejm RP Krystyna Szumilas, Starosta Powiatu Zawierciańskiego Rafał Krupa, Prezydent Zawiercia Ryszard Mach, Burmistrz Poręby Marek Śliwa, Naczelnik Wydziału Edukacji Jerzy Muc oraz radni, dyrektorzy szkół i nauczyciele.

Zaproponowany przez organizatorów scenariusz debaty zakładał, że delegacja każdej z zaproszonych szkół zapozna zgromadzonych z tym, jak pozyskiwane są i jak są wydawane środki unijne pozyskane na rozmaite projekty.

Agata zaprezentowała udział gimnazjalistów „jedynki” w projektach finansowanych przez Unię Europejską. Mówiła o projektach w ramach Comeniusa, programie eTwinning i Edukacji dla rozwoju. Szczególnie projekty Comenius wzbudzają ogromne zainteresowanie, bo nasi uczniowie mają możliwość zwiedzić niemal całą Europę.

Comenius 2009-2010 INNOVATING EUROPE SCHOOL - Innowacje w europejskiej szkole, uczniowie i nauczyciele byli w Rumunii, Turcji, Bułgarii, Hiszpanii i Portugalii
Comenius 2010-2012 THE SCHOOL CONFLICTS MEDIATORS - Mediatorzy konfliktów szkolnych, odwiedziliśmy Rumunię, Grecję, Bułgarię Włochy i Hiszpanię a dokładniej delegacja poleciała na Wyspy Kanaryjskie
I obecnie Comenius 2012 - 2014 PROJEKT EKOLOGICZNY HELP - Harmonia dla ziemi, życia i ludzi. Byliśmy już w Turcji, Hiszpanii, Francji, Słowenii, na Malcie i ostatnio w Portugalii. Czekają jeszcze w ramach tego projektu dwa państwa: Włochy i Rumunia.

To tylko mała część tego, co robimy w ramach projektów unijnych, na które nasza szkoła pozyskała ponad 64 tys. euro. Liczne wyjazdy do krajów europejskich, poznawanie ludzi, kultury, obyczajów, nawiązywanie przyjaźni a głównie stawanie się prawdziwymi obywatelami Europy bez kompleksów i stereotypów, to tylko niektóre z korzyści, jakie przynosi nam akces do Unii Europejskiej.

Gość specjalny Premier Jerzy Buzek sprecyzował kierunki, w których będą się rozwijały projekty finansowane przez Unię Europejską dla uczniów i studentów, a Pani Poseł Krystyna Szumilas przedstawiła propozycje dla młodzieży na lata 2014-2020.

Cieszy nas, że mogliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami i osiągnięciami w tej dziedzinie. Na pewno pani dyrektor Katarzyna Jaworska zadba, abyśmy w dalszym ciągu mogli wyjeżdżać do wielu krajów, bo daje to szansę młodym ludziom na realizację marzeń i nabycie przekonania, że jesteśmy tak samo dobrzy w wielu dziedzinach, jak nasi rówieśnicy z różnych części Europy, a na pewno nie mamy się czego wstydzić.

M.P.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu
Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Start
Wydarzenia