Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu
English version

"Noc w szkole"


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Za nami kolejna już „Noc w szkole”. Tym razem tematem przewodnim zajęć były pierwsze prawie wolne wybory w czerwcu 1989 roku oraz ciekawostki związane z epoką PRL. W wydarzeniu brali udział nie tylko uczniowie, ale i ich Rodzice, których gościliśmy aż czterdziestu.
W ramach projektu edukacyjnego grupa uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich przygotowała całe piętro atrakcji. Młodzież podzielona była na sześć grup:

Grupa I – żywa rzeźba „Wybory '89” (opiekun: p. J. Pacia)

Martyna Gola
Agata Dąbrowska
Michalina Urbaniak
Oskar Markowski
Dawid Świerczek

Uczniowie biorący udział w projekcie stworzyli nieruchomą rzeźbę przedstawiającą komisję w lokalu wyborczym, a widzowie musieli znaleźć sposób, aby uruchomić postacie, na które patrzyli. Tłem dla członków komisji i kolejki wyborców były oryginalne plakaty wyborcze z 1989 roku i plakaty ilustrujące ówczesne wybory i ich wagę dla Polski. Obserwujący rzeźbę uczniowie zdecydowali, że skoro są w lokalu wyborczym, to należy zagłosować. Pierwszy wrzucony do urny głos uruchamiał rzeźbę...


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu


Grupa II – mieszkanie państwa Kowalskich (opiekun: p. A. Widawska)

Marta Ditmer
Ilona Gęsikowska
Agnieszka Tokarska
Paulina Rola
Julia Lendor
Wiktoria Chadrych
Radosław Walęciak
Wojciech Kleciek
Kacper Lipa

Dzięki uprzejmości wielu osób oraz naszych uczniów i ich Rodziców udało nam się zebrać całe mnóstwo eksponatów z czasów PRL. Sala 202 zamieniła się na czas projektu w muzeum, w którym uczestnicy „Nocy” mogli obejrzeć sprzęt grający, gry i zabawki, przybory kuchenne oraz przybory szkolne, meble i ozdoby, pojazdy, ubrania, czasopisma i książki. Zwiedzający mogli także przeczytać najważniejsze fakty z tego okresu, wypisane na przygotowanych wcześniej plakatach. Niebywałą atrakcją okazało się wyświetlenie zwiedzającym muzeum uczniom bajki na projektorze „Ania”.Grupa III – Kino PRL (opiekun: p. M. Gała)

uczniowie klasy IA

Uczestnicy zajęć z klasy IA przygotowali plakaty z najpopularniejszymi postaciami bajkowymi z lat PRL. Z kolorowych kartonów uśmiechali się do zwiedzających: Koziołek Matołek, Miś Uszatek, Bolek i Lolek oraz Reksio. Zainteresowani mogli obejrzeć fragmenty archiwalnych Kronik Filmowych z lat związanych z projektem lub bajki z Bolkiem i Lolkiem.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Grupa IV – Pewex (opiekun: p. E. Goc)

Weronika Warzycha
Wiktoria Paruzel
Patrycja Stolarska
Aleksandra Gawron
Kamila Wolska
Sandra Lange

Bardzo trudne zadanie miały uczestniczki projektu z grupy czwartej, których zadaniem było odtworzenie chociaż w części sklepu walutowego „Pewex”, gdzie można było kupić za waluty wymienialne produkty niedostępne w innych sklepach. Tutaj zwiedzający mogli obejrzeć banknoty i monety z czasów PRL, a także kartki, bony i talony. Przygotowane plakaty informowały o asortymencie i historii Pewexu.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Grupa V – mur berliński (opiekun: p. A. Per)

Karina Lenartowicz
Sylwia Stępniowska
Julia Wnuk
Martyna Zielony

W sali 205 grupa uczniów zbudowała mur berliński. Młodzież rozpoczęła prace znacznie wcześniej, aby zdążyć z dekoracją na „Noc w szkole”. Udało się – w sali pojawił się imponujący fragment muru z najważniejszymi datami i informacjami na jego temat.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Grupa VI – zagadki związane z PRL-em (p. K. Musiał)

Julia Pąpka
Wanessa Lassak
Aleksandra Stempień
Katarzyna Mazur
Ewelina Rojewska

Uczestniczki grupy VI przygotowały w aplikacji LearningApps zagadki i łamigłówki tematycznie związane z wyborami '89 i epoką PRL. Odważni uczniowie, po wcześniejszym zwiedzeniu sal 202, 203, 204 i 205, mogli spróbować swoich sił i rozwiązać zadania. Najlepsze okazały się:
Karolina Śliwecka IIID – miejsce I
Jowita Kołek IID – miejsce II
Julia Saternus IID – miejsce III

Na zwyciężczynie czekały puzzle ze znanymi z PRL-u postaciami bajkowymi.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Harmonogram pierwszej części „Nocy w szkole” - projektowej – zawierał cztery aktywności, w których wzięli udział wszyscy uczniowie. Podzieleni na cztery grupy wędrowali między zwiedzaniem „Piętra PRL”, salą K, gdzie uczestniczyli w grach komunikacyjnych w j. angielskim, świetlicą, gdzie wraz z Rodzicami przygotowywali smaczne sałatki owocowe oraz salą gimnastyczną, gdzie brali udział w turnieju dartów.
Po zakończeniu projektu pod wspólną nazwą „Piętro PRL” wszyscy uczniowie wraz z Rodzicami mogli wziąć udział w przygotowanych przez nauczycieli atrakcjach: rozgrywkach sportowych, projekcjach filmów i grze na PS3. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali bardzo bogatą ofertę różnych zajęć. Uczniowie mogli rozegrać mecze w siatkówkę, zagrać w tenisa stołowego, spróbować swoich sił w jeździe na rolkach na torze przeszkód, a także wziąć udział w grze w kapsle i zmierzyć się w przeciąganiu liny. Wszystkie propozycje cieszyły się  dużym zainteresowaniem młodzieży i ich Rodziców.


W podsumowaniu o godzinie 5.00 nad ranem (!) wzięli udział wszyscy uczestnicy „Nocy”. Zwycięzcom poszczególnych konkursów rozdano nagrody sponsorowane przez WORD w Katowicach i bibliotekę szkolną.

Slalom na rolkach

I miejsce - Patrycja Grabowska IIIC
II miejsce - Patrycja Rogoń ID
III miejsce - Zuzanna Padula IIIC

Darty

I miejsce - Mateusz Balewski IID

Badminton

I miejsce - Mateusz Sitkowski IIB

II miejsce - Magdalena Mruczak IIID
II miejsce - Aleksandra Gawron IIBNajbardziej zaanagażowanym Rodzicem okazał się pan Julian Sadowski, którego też postanowiliśmy nagrodzić.

Start
Wydarzenia