Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu
English version

Listopadowe święto


 Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

„Siedzi ułan na widecie
siodło go w siedzenie gniecie,
a szkapina poczciwina
nie chce dalej iść… ani kroku”

To pierwsze wersy brawurowo odśpiewanego z kapitalnym ruchem scenicznym "Ułana" w wykonaniu Kacpra Lipy z IIIA.
No właśnie, na widecie…. Co to takiego może być???
Otóż, słowo to oznacza wartę, czujkę, straż. Możemy z tej popularnej, żartobliwej, wojskowej piosenki również czegoś się nauczyć.

6 listopada wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły spotkali się w sali gimnastycznej, aby wziąć udział w lekcji historii. Jej tematem była kolejna, już dziewięćdziesiąta piąta, listopadowa rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dawna łacińska maksyma Repetitio est mater studiorum, czyli powtarzanie jest matką nauk wskazuje, jak ważne jest utrwalanie posiadanej wiedzy. Uczennice klasy IIID: Sylwia Milka i Klaudia Otręba przygotowały i przedstawiły prezentację multimedialną na temat utraty przez Polskę niepodległości i pierwszych prób jej odzyskania. Uczennica tej samej klasy Kinga Spyra zapoznała wszystkich z walką Polaków o niepodległość w okresie powstań narodowych i I wojny światowej. Aby wiedza historyczna stała się łatwiejsza i przyjemniejsza, fakty i ważne treści były przeplatane występami chóru szkolnego i świetnymi popisami solistów. Wysłuchaliśmy utworów: Marsz Polonia, Rota, Rozkwitały pąki białych róż, Wojenka, Raduje się serce, Pieśń Pierwszej Brygady, Piechota, Przybyli ułani, O mój rozmarynie i wspomnianego już na wstępie Ułana. Był to istny festiwal pieśni legionowych. Uroczystość poprowadzona profesjonalnie przez Karolinę Śliwecką i Martynę Pleban zainaugurowała obchody Święta Niepodległości w naszej szkole i w mieście.

"Prosto z mostu"

Jedna z imprez towarzyszących narodowemu Świętu Niepodległości w Zawierciu nosiła nazwę „Prosto z mostu”. Dostaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu od Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej w Zawierciu.

8 listopada 2013 roku tuż przed 17:00 uczniowie IB Szymon Pierzchała, Weronika Włoch i Aleksandra Rok pod opieką nauczycielki historii Marty Przybyły stawili się przed mostem przez Wartę przy ulicy Kasprowicza. To tuż za budynkiem zawierciańskiej policji. Cel spotkania wkrótce się wyjaśnił. Ten most, odnowiony i ładnie, stylowo oświetlony, otrzymał na nowo imię zawiercianina, posła na sejm RP i inżyniera Zygmunta Sowińskiego. Na nowo, bo most ów miał w 1934 roku nadane to imię jeszcze za życia naszego rodaka. Potem w okresie Polski Ludowej zapomniano o człowieku, który przez kilka kadencji reprezentował miasto Zawiercie i powiat w sejmie RP. Licznie zgromadzonym zaprezentowano sylwetkę Zygmunta Sowińskiego. Przy nastrojowej muzyce z lat międzywojennych odsłonięto tablicę pamiątkową na balustradzie mostu.

MP

11 listopada o godzinie 10.00 delegacja naszego gimnazjum w składzie: Martyna Zielony, Patrycja Stolarska i Kamila Wolska wraz z wicedyrektor Małgorzatą Pucek i nauczycielką historii i WOS-u Aleksandrą Widawską oraz poczet sztandarowy: Olga Tylkowska, Iga Sobalska i Kacper Lipa wzięli udział w obchodach uroczystości Święta Niepodległości, które odbyły się na cmentarzu parafialnym w Zawierciu. Wysłuchano przemówień zaproszonych gości oraz występu artystycznego. W imieniu społeczności szkolnej wiązankę kwiatów złożyła Patrycja Stolarska.

A.W.

do góry^

Start
Wydarzenia