Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu
English version

Katyń - pamiętamy!!!Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 13 kwietnia. W ten dzień w 1943 roku Niemcy podali na cały świat informację o dołach śmierci w Lesie Katyńskim pod Smoleńskiem i o tysiącach zamordowanych przez NKWD polskich oficerów.
Święto ustanowił 14 listopada 2007, przez aklamację Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach!

We wtorek 5 marca 1940 ludowy komisarz spraw wewnętrznych Związku Sowieckiego Ławrientij Beria skierował do Józefa Stalina notatkę nr 794/G, w której napisał, że polscy jeńcy wojenni i więźniowie przetrzymywani w więzieniach „zachodniej Białorusi” i „zachodniej Ukrainy” są zatwardziałymi i nie rokującymi nadziei poprawę wrogami władzy sowieckiej. Zaproponował ich zamordowanie. Decyzja brzmiała:rozpatrzyć bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i bez aktu oskarżenia.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki uczcili pamięć pomordowanych na Wschodzie obywateli polskich świecąc znicze pod Dębami Pamięci.
20 maja 2009 roku wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Katyń- ocalić od zapomnienia”, która polegała na posadzenia w swojej miejscowości dębu, który będzie symbolizował jedną ofiarę zbrodni katyńskiej pochodzącą z tego miasta. Uczniowie „jedynki” posadzili wtedy cztery drzewa. Dwa Dęby Pamięci rosną przed budynkiem Gimnazjum nr 1 i symbolizują dwóch zawierciańskich nauczycieli por. Jana Gubałę i por. Eustachego Serkesa. Nieopodal Pomnika Nieznanego Żołnierza posadziliśmy drzewa na pamiątkę płk. Rudolfa Geyera dowódcy Batalionu Obrony Narodowej Zawiercie i mjr Władysława Drabarka, byłego dyrektora i ordynatora zawierciańskiego szpitala.

W piątek 12 kwietnia na Placu Teodora Stosika i przed budynkiem szkoły uczniowie gimnazjum poznali historię Dębów Pamięci i zbrodni katyńskiej. Zaświecili znicze i uczcili pamięć ludzi skazanych „bez aktu oskarżenia”, zamordowanych bestialsko strzałem w tył głowy.

M.P.

Gimnazjum nr 1w  Zawierciu Gimnazjum nr 1w  Zawierciu

do góry^

Start
Wydarzenia