Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu
English version

Debata uczniowska w G1


 Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

26 marca 2013 roku w naszej szkole odbyła się debata uczniowska, której temat brzmiał: Jaką mamy szansę na stojak dla rowerów przy naszej szkole? Jak zmiana sposobu dojazdu do szkoły wpłynie na środowisko naturalne?

Spotkanie poprowadziły Anna Lewandowska i Agnieszka Łazarowicz z klasy IIID.
Nad prezentacją multimedialną czuwała Agata Dąbrowska z klasy IIC, a zdjęcia wykonał Wojciech Bielak z klasy IIIA.

W tym roku tematem przewodnim jest "Lokalny ekorozwój". W związku z tym uczestnicy mieli do wyboru cztery obszary tematyczne:
1. Jak było do tej pory? - ocena działań.
2. Transport - jak się poruszasz?
3. Przestrzeń wokół nas.
4. Zakupy.
Nasze uczennice wybrały temat drugi i skupiły się na ekologicznym sposobie dojeżdżania do szkoły i stojakach rowerowych, których brak doskwiera przyjeżdżającym na rowerach do szkoły uczniom gimnazjum.

Spotkanie miało charakter debaty panelowej, to znaczy, że zaproszeni zostali goście, tzw. panel, oraz publiczność. Gościem specjalnym był pan Andrzej Stróżecki, wieloletni przewodnik, pedagog i sportowiec, będący autorytetem w temacie ścieżek rowerowych i mający duże doświadczenie w zakresie ich wytyczania. Ponadto w panelu zasiedli: pani dyrektor Katarzyna Jaworska, pani Katarzyna Witczyk, nauczycielka WF, pan Wojciech Latacz, nauczyciel j.angielskiego i przewodnik, przewodnicząca Rady Rodziców, pani Renata Lewandowska oraz przedstawicielka Rady Samorządu Uczniowskiego, Karolina Śliwecka.

Pierwszą częścią debaty była moderowana przez Anię dyskusja panelowa, podczas której uczestnicy panelu rozmawiali o tym, jak wygląda obecnie sytuacja rowerzystów w Zawierciu, czy mamy ścieżki, którymi można bezpiecznie jeździć i co zrobić, żeby więcej uczniów z samochodów rodziców przesiadło się na rowery, a także pojawiło się wiele pomysłów na to, w jaki sposób pozyskać pieniądze na zakup stojaków. Zastosowana metoda dyskusji - "burza mózgów" - wyłoniła wiele ciekawych pomysłów, np. zbiórkę makulatury i puszek aluminiowych, udanie się do lokalnych firm lub banków z projektem zakupu stojaków i prośbą o wsparcie. Pani dyrektor podniosła też ważną kwestię dotyczącą bezpieczeństwa stojaków i przypinanych do nich rowerów. Zaproponowano skierowanie na stojaki kamery monitoringu szkolnego. Przedstawione zostały również propozycje stojaków, jakie mogłyby zostać zakupione, a nasz gość, pan Stróżecki, opowiedział o funkcjonalnych stojakach, które widział w innych miastach.

Drugą część spotkania stanowiły pytania z publiczności. Zaproszeni uczniowie z różnych klas naszego gimnazjum mogli zapytać o to, co ich zainteresowało podczas panelu. Pojawiły się pytania dotyczące wytyczania ścieżek rowerowych, a także tego, kto decyduje o przeznaczaniu funduszy na wyposażenie szkół i czy można tam zwrócić się o wsparcie w realizacji projektu dotyczącego stojaków rowerowych.
Celem debaty było wypracowanie wniosków i pomysłów możliwych do zrealizowania w drodze do pozyskania stojaków i cel ten został osiągnięty. Poniżej prezentujemy wypracowane wnioski.

WNIOSKI Z DEBATY:

1. Uściślić, o ile procent wzrosłaby liczba uczniów dojeżdżających rowerami do szkoły, gdyby było miejsce na rowery na terenie szkoły.
2. Przeliczyć, ile stanowisk rowerowych potrzebujemy (biorąc pod uwagę, ile osób dojeżdżających do szkoły autem przesiądzie się na rower).
3. Znaleźć rozwiązanie problemu bezpieczeństwa stojaków i rowerów (np. kamera monitoringu szkolnego).
4. Ogłosić zbiórkę makulatury i puszek aluminiowych wśród uczniów i nauczycieli (pieniądze przeznaczyć na zakup stojaków).
5. Znaleźć sojuszników, którzy zechcą wesprzeć pomysł zakupu stojaków dla szkoły.

Przed nami organizacja zbiórki makulatury i puszek aluminiowych i mamy nadzieję, że włączy się cała szkoła, bo im więcej nas będzie, tym większe fundusze zdobędziemy na zakup stojaków.

do góry^

Start
Wydarzenia