Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu
English version

150 lat temu...


Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Dla wielu z nas to bardzo odległa przeszłość. Jednak trzeba przypominać o tych wydarzeniach, bo rok 1863 był dla Polaków szansą na odzyskanie niepodległości. Podjęli walkę z zaborcą, walkę nierówną i obfitującą w dramatyczne wydarzenia. Powstanie wybuchło w styczniu i toczone było metodą walki partyzanckiej. Małe oddziały zwane partiami kryły się w lasach i stamtąd atakowały Rosjan. Stoczono prawie 1200 bitew i potyczek. Walczono również na terenie powiatu zawierciańskiego. 8 lutego 1863 r., oddział powstańców, na czele których stał Bronisław Rudzki, rozbroił oddział carskich żandarmów, zdobywając  potrzebną powstańcom broń.
W rocznicę tego wydarzenia gościliśmy w naszej szkole członków Sekcji Historii Oświaty i Ochrony Zabytków Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej i jej przewodniczącego Macieja Świderskiego. Gośćmi dyrekcji, nauczycieli i uczniów byli także: pracownik Urzędu Miasta Zawiercia pan Michał Oleś, przewodniczący obchodów 150-lecia wybuchu powstania na terenie powiatu zawierciańskiego pan Zdzisław Kluźniak, przedstawiciele Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego i przedstawiciele zawierciańskiej prasy. Nieopodal szkoły stoi Krzyż, który upamiętnia wydarzenia z 8 lutego 1863. Każdy z nas wielokrotnie przechodził obok niego, ale mało kto zwrócił uwagę na datę tam umieszczoną. Po tej nietypowej lekcji historii Krzyż przestanie być anonimowy. Uczennice klasy IIA: Ewelina Rojewska, Kinga Grajdek, Milena Kondas i Weronika Adamus przygotowały prezentację multimedialną o wydarzeniach z lat 1863 i 1864. Przedstawiły zgromadzonym przyczyny, przebieg i skutki tego największego w XIX wieku polskiego powstania narodowego. Pan Zdzisław Kluźniak zapoznał wszystkich z przebiegiem walk na terenie powiatu zawierciańskiego, wspominając również o potyczce z 8 lutego. Ania Ziaja z klasy IIC oraz Agnieszka Łazarowicz, Marcelina Woźniak, Anna Lewandowska i Karolina Kosińska z klasy IIID w poetyckich słowach Konopnickiej, Hertza i Anczyca opowiedziały o tragedii powstania.
Uroczystość uświetnił chór szkolny wykonując, jak zwykle na profesjonalnym poziomie, nastrojowe patriotyczne i powstańcze pieśni. W role konferansjerów wcielili się Krystian Pułtorak z klasy IIA i uczennica IC Wanessa Lassak.
Po zakończeniu  uroczystości w sali gimnastycznej, delegacje wszystkich klas złożyły hołd walczącym, zapalając znicze przy Krzyżu stojącym nieopodal naszej szkoły przy ulicy 11 Listopada 20.
To ważna lekcja patriotyzmu. Może warto sobie uświadomić przy okazji takich rocznic, jak ważna jest przeszłość i tożsamość narodowa. Wszyscy jesteśmy Polakami, żyjemy w wolnym kraju i zawdzięczamy tę wolność także tym tysiącom, którzy szli do walki z własnej woli, by przelać krew też za nas….

M.P.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

do góry^

Start
Wydarzenia