Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu
English version

Patronem naszego gimnazjum oficjalnie został Tadeusz KościuszkoGimnazjum nr 1 w Zawierciu 

Dnia 12 grudnia 2012 roku w naszym gimnazjum odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki i poświęceniem sztandaru. W związku z tym gościliśmy Prezydenta Miasta Zawiercie R. Macha, radnego Sejmiku Śląskiego W. Grima, przewodniczącego Rady Miasta Zawiercie E. Kłóska, Śląskiego Wicekuratora Oświaty T. Żesławskiego, zastępcę prezydenta M. Kozieła, członka Zarządu Starostwa Powiatowego C. Barczyka, prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych W. Gorzelaka, radnych, reprezentantów biur poselskich i senatorskich A. Nemś, M. Handzlik i Z. Meresa, jak również przedstawicieli zawierciańskiego duchowieństwa, związków zawodowych, Rodzin Katyńskich, dyrektorów szkół, a także byłych dyrektorów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. T. Kościuszki i ich rodziny oraz emerytowanych nauczycieli związanych z „Jedynką”. Nasze zaproszenie przyjął także prezes Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach pan Cz. Orliński. Wśród zgromadzonych nie zabrakło również delegacji Rodziców.
Obchody jubileuszu 50-lecia nauki w budynku, który jest użytkowany przez gimnazjum oraz 110. rocznicy udokumentowanej historii „Jedynki”, a przede wszystkim nadanie szkole imienia Tadeusza Kościuszki połączone z ceremonią poświęcenia sztandaru i przekazania go uczniom, rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Celebrowali ją ks. Prałat Z.Gajda i absolwent naszego gimnazjum ks. A. Witek. Poświęcenie sztandaru przebiegło w patetycznym nastoju, który wytworzył się między innymi dzięki występom chóru Capella Vartiensis dyrygowanego przez L. Stawarza i B. Czajkowską  oraz za sprawą solowego śpiewu A. Maszczyk, która zaprezentowała utwór pt. „Ave Maria” Schuberta. W bazylice zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście.
Druga część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Podczas części oficjalnej miało miejsce uroczyste wbicie symbolicznych gwoździ i złożenie podpisów pod aktem nadania sztandaru przez fundatorów.
Potem rodzice reprezentowani przez R. Lewandowską i K. Łazarowicz – asystę i K. Pocztawskiego – chorążego - przekazali sztandar Pani Dyrektor K. Jaworskiej, która przyjęła go, aby ten symbol tożsamości szkoły przekazać uczniom. Następnie poczet sztandarowy w składzie S. Matysik, I. Sobalska i M. Szewczyk zaprezentował sztandar zebranym gościom, którzy dowiedzieli się, że płat sztandaru Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu ma wymiary 100 cm na 110, jest otoczony złotą frędzlą i przytwierdzony do jasnego drzewca zakończonego srebrną głowicą z orłem w koronie. Na awersie sztandar przedstawia wizerunek patrona szkoły według dzieła austriackiego malarza Józefa Grassiego. Ukazuje on Naczelnika w białej krakowskiej sukmanie, na tle której wyróżniają się dwa odznaczenia. Pierwsze z nich to Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari, który Kościuszko otrzymał jako jeden z pierwszych Polaków w historii. Drugie widoczne odznaczenie to amerykańska Cyncynata. Portret T. Kościuszki jest wyhaftowany ręcznie na granatowym tle symbolizującym powagę, ład, dyscyplinę i naukę. Wokół wizerunku patrona roztacza się napis GIMNAZJUM NR 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu. Pod nazwą miasta usytuowano datę 2012. W górnych narożnikach oraz dolnej części awersu wyhaftowano motywy dębowych gałązek symbolicznie nawiązujących do bohaterstwa, odwagi, szlachetności i niezłomności Tadeusza Kościuszki oraz oficerów zamordowanych w 1940 r. w Katyniu, ku czci których w roku 2009. społeczność szkoły posadziła dęby pamięci. Rewers sztandaru zajmuje godło Rzeczypospolitej Polskiej – biały orzeł w koronie na czerwonym tle.
Po prezentacji sztandaru wystąpili przedstawiciele społeczności uczniowskiej, którzy złożyli na niego uroczystą przysięgę.
Część oficjalna zakończyła się wystąpieniami gości, którzy przekazywali szkole gratulacje i nawiązywali w przemówieniach do postaci Tadeusza Kościuszki. 
W części artystycznej zaprezentował się szkolny chór, zasilony przez absolwentów gimnazjum oraz recytatorzy z klas IIA, IIC, IID i ID.  
Uroczystość zakończyła się symbolicznym poczęstunkiem dla gości.  Tego dnia odbyła się też premiera książki „My” poświęconej społeczności „Jedynki”.

do góry^

Start
Wydarzenia