Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu
English version

Goście z Sewastopola


   Ponad 30 godzin w podróży spędziła grupa gości z Sewastopola, która przyjechała do Zawiercia w ramach wymiany polsko – ukraińskiej i w środę 19 września 2012 roku rozpoczęła realizację projektu.
     Drugi projekt, realizowany przez nasze gimnazjum we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie i Miejskim Ośrodkiem Kultury „Centrum”, nosił nazwę "Rozśpiewany... roztańczony - świat bez granic...".
     Pierwszego dnia poznawaliśmy nasz repertuar taneczno-wokalny i mieliśmy również okazję zrelaksować się na basenie w Parku Rozrywki „Jura” w Łazach.

     W czwartek młodzież wraz z nauczycielami spotkała się w Urzędzie Miasta z Prezydentem Miasta Zawiercie, panem Ryszardem Machem. Spotkanie i oficjalne powitanie grupy przebiegły w bardzo miłej atmosferze. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Huty Szkła, gdzie goście zachwycili się powstającymi tam kryształowymi cudami. Później spotkaliśmy się w naszym gimnazjum, gdzie odbyły się wokalno-instrumentalne zajęcia warsztatowe. Poznaliśmy tajemniczy rosyjski instrument - domrę.

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

     Staropolskie powitanie w naszym gimnazjum odbyło się w piątek. Podczas krótkiego spotkania z całą społecznością szkolną wystąpił nasz chór (obok chórzystów z klas drugich i trzecich zadebiutowali pierwszoklasiści), a solo zaśpiewali: Joanna Sabuda, Agnieszka Łazarowicz, Agata Foryś oraz Michał Stefaniak. Grupa ukraińska oraz grupa polska wzięły również udział w zajęciach tanecznych, prowadzonych przez p.Katarzynę Miklas oraz zajęciach wokalnych, prowadzonych przez p.Barbarę Czajkowską. Wśród uczestników od razu dało się zauważyć miłość do muzyki. Po śpiewie i tańcach odbyły się spokojniejsze zajęcia - językowe, podczas których młodzież uczyła się podstawowych słów i zwrotów w językach: polskim, ukraińskim oraz rosyjskim.
     Weekend był dla naszych gości i uczniów czasem prób do koncertu, ale też czasem podróży – zwiedzili Kraków i Jurę Krakowsko-Częstochowską. Poniedziałek znów był dniem przygotowań do polsko-ukraińskiego występu w sali widowiskowej MOK „Centrum”. Widownia w Miejskim Ośrodku Kultury wypełniona była po brzegi. Ujmujące było, jak koledzy z Ukrainy zatańczyli nasz narodowy taniec – polonez. Niespodzianką dla publiczności było wykonanie przez polskich uczniów piosenki w języku ukraińskim. Widzowie gromkimi brawami nagradzali kolejnych młodych artystów, którzy czarowali pięknymi głosami i bajecznie kolorowymi strojami.
     Wtorek był dniem pożegnania z gośćmi z Sewastopola. Młodzież obejrzała prezentacje multimedialne o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i historii Zawiercia. Ostatnie zajęcia, tym razem sportowe, pełne były śmiechu i świetnej zabawy. Obie grupy projektowe zaprzyjaźniły się i chętnie spędzały razem czas. Trudno było im się rozstać. Pozostały wspomnienia i nadzieja na kolejne spotkanie, tym razem w Sewastopolu.


 Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

do góry^

Start
Wydarzenia