Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu
English version

Goście z Doniecka w G1Gimnazjum nr 1 w Zawierciu Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

    W poniedziałek 10 września 2012 roku powitaliśmy w naszej szkole grupę młodzieży i nauczycieli z Ukrainy, z miasta Donieck.
    Tematem projektu „Siedem spojrzeń” współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury z Warszawy i Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” z Zawiercia, była fotografia. Każdego dnia uczniowie polscy i ukraińscy wykonywali inne zdjęcie nazywane spojrzeniem.
-Spojrzenie pierwsze – człowiek
-Spojrzenie drugie - Oko w oko z naturą
-Spojrzenie trzecie - Pejzaże na Szlaku Orlich Gniazd
-Spojrzenie czwarte - W kadrze polsko-ukraiński mecz siatkówki.
-Spojrzenie piąte - Przedmiot, który był znaczący
-Spojrzenie szóste - W obiektywie krakowskie zabytki architektury
-Spojrzenie siódme – Noc
Z wykonanych a następnie wyselekcjonowanych w czasie warsztatów fotograficznych zdjęć powstały albumy fotograficzne. Dwa z nich udostępniamy poniżej.

    Już pierwszy dzień obfitował w atrakcje. Po staropolskim powitaniu gości przez całą społeczność szkolną, młodzież obejrzała prezentację o Zawierciu, przygotowaną przez Michała Stefaniaka. Następnie goście zwiedzili budynek szkoły, a po obiedzie cała grupa projektowa udała się na spacer po mieście. Trasa wiodła wzdłuż muru TAZ, pod wiaduktem kolejowym przy ulicy J. Piłsudskiego i Parkiem Kościuszki w stronę bazyliki. W parku grupa zrobiła zdjęcia ukazujące człowieka w różnych kontekstach sytuacyjnych.
    Drugi dzień rozpoczął się oficjalną wizytą grupy w Urzędzie Miejskim, gdzie goście zostali powitani przez Prezydenta Miasta. Po spotkaniu grupa zwiedziła Hutę Szkła, a po południu polsko-ukraińska młodzież mogła zrelaksować się na basenie w Łazach.
    Trzeci dzień upłynął pod hasłem wędrówki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a czwartego dnia młodzież uczestniczyła w zajęciach fotograficznych, podczas których dowiedziała się, jak prawidłowo kadrować, robiąc zdjęcia. Nowe umiejętności mogli wykorzystać, fotografując przyrodę w plenerze. Popołudnie to z kolei próba sił na ściance wspinaczkowej i na boiskach do siatkówki. Wieczorem młodzi przyjaciele spotkali się w kręgielni Hotelu Zawiercie.
    Piątek był ostatnim dniem, który ukraińscy uczniowie wraz z nauczycielami spędzili w naszym gimnazjum. Odbył się koncert polsko-ukraiński, podczas którego cała szkolna społeczność pożegnała gości.
    W sobotę odbyła się wycieczka do Krakowa. Uczestnicy zwiedzili najciekawsze zabytki miasta i wykonali kolejne z projektowych zadań fotograficznych: zdjęcie „krakowskie zabytki architektury”.
    W niedzielę grupa ukraińska wyjechała do domu, a my zostaliśmy z mnóstwem wspaniałych wspomnień oraz swoistą fotograficzną kroniką zdarzeń.

do góry^

Start
Wydarzenia