Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu
English version

Spotkanie z historią szkoły


  
Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

    18 listopada 2011 roku, na zaproszenie pań Marty Przybyły i Liliany Kuszak, gościł w gimnazjum pan Leopold Janoska, który spotkał się z uczniami zainteresowanymi historią naszej szkoły.  Gość opowiadał o życiu dziadka swojej żony, pana Jana Miśniaka, który był kierownikiem Szkoły Powszechnej nr 1 w latach 1925-1939. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, a młodzież bardzo zaintrygowało życie Jana Miśniaka. Zadawano dużo pytań, z zaciekawieniem oglądano przyniesione przez pana Janoskę pamiątki rodzinne, a wśród nich Główną Kartę Ewidencyjną, przedstawiającą przebieg służby wojskowej byłego kierownika „jedynki”, telegram z obozu w Mauthausen, odpis metryki urodzenia po łacinie, medale i odznaczenia oraz inne niezwykle ciekawe pamiątki.
    Nasz gość mówił z pasją o czasach wojny i okupacji hitlerowskiej. To wtedy Jan Miśniak został aresztowany. Po tym jak okupant zamknął polskie szkoły, rozpoczął tajne nauczanie. Postanowił nauczać mimo zakazu władz hitlerowskich. Trafił do obozu i został tam zakatowany. Spalony w krematorium. Rodzina więc symbolicznie świeci znicze, w ten sposób czcząc pamięć zmarłego.
    Przeglądaliśmy stare kroniki szkolne, księgi z archiwum. To spotkanie ze świadkiem historii daje wiele do myślenia. Na co dzień żyjemy dniem dzisiejszym, czasem trochę wybiegamy w przyszłość, a trzeba po sobie zostawić jakiś ślad, żeby ocalić od zapomnienia.
    Myślę, że pamięć o panu Janie Miśniaku i innych nauczycielach tej szkoły będzie żywa, bo uczniowie ją przechowają i utrwalą dla kolejnych pokoleń.
    Z niecierpliwością czekamy na następne takie spotkania.
 
Sylwia Pocztawska
do góry^

Start
Wydarzenia