Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu

Pierwszy Naukowo-Sportowy Zlot Szóstoklasistów


Galeria zdjęć

Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu

    Dnia 27.05.2011 w naszej szkole odbył się Pierwszy Naukowo-Sportowy Zlot Szóstoklasistów. Każda szkoła podstawowa w Zawierciu otrzymała zaproszenie dla uczniów klas szóstych, chcących wziąć udział w Plenerowym Dyktandzie, Szczycie Matematycznym oraz Zmaganiach Sportowych z Liną. Od rana trwały przygotowania do zlotu. Na szkolnym placu przed szkołą pojawiły się kolorowe kocyki, stolik z poczęstunkiem dla nauczycieli oraz drugi - dla uczniów. Przybyłych z opiekunami gości ze szkół nr 5, 6, 7, 8 i 11 powitała na szkolnym placu pani dyrektor Katarzyna Jaworska. Zapach tajemnicy unosił się w powietrzu, bo nikt z nich tak do końca nie wiedział, co ich czeka. Już w pierwszych słowach pani dyrektor przedstawiła szóstoklasistom program wizyty i zaraz utworzyły się trzy grupy: humanistyczna, matematyczna oraz sportowa. Nauczyciele odpowiedzialni za poszczególne działania zaprosili młodzież do: sali K, gdzie odbyły się zajęcia matematyczno-informatyczne, sali gimnastycznej, gdzie walczyły drużyny z wszystkich obecnych szkół podstawowych, a trzecia grupa pozostała na kocykach na placu, gdzie odbyło się dyktando.
    Było to właściwie podwójne dyktando, bo razem z szóstoklasistami swoich sił spróbowali nasi uczniowie, w Dyktandzie o Pióro Dyrektora Szkoły. Tekst wcale nie był łatwy, o czym przekonali się piszący. Jego autorką była sama pani dyrektor:

Tajemniczy genius loci

    Jedynka to szkoła położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w południowo-zachodniej części Zawiercia. Dwukondygnacyjny budynek tego gimnazjum powstał w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Zbudowano go w ramach ogólnopolskiej akcji, której hasło brzmiało: „Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Pierwotnie elewacja szkoły była szaro-czerwona, jednak kilka lat temu zmieniono wizerunek budynku, malując go na nierażący jasnoniebieski kolor. Teraz taka właśnie barwa szkolnych ścian widoczna jest zza płotu, za którym płynie pozornie malutki strumyczek, tak naprawdę będący rzeką Wartą, powoli oddalającą się od swoich Kromołowskich źródeł. Błękit fasady gimnazjum widzą też pasażerowie pociągów, które na co dzień mijają szkołę znajdującą się nieopodal nasypu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Można by więc rzec, że Gimnazjum nr 1 z zewnątrz prezentuje się całkiem nieźle. Jeśli jeszcze chyłkiem spojrzymy na ekstraogród i okazałe trójkątne skwerki z nisko przystrzyżoną trawą, to na pewno stwierdzimy, że jest tu również superpodwórko. Najważniejszy atut szkoły nie jest jednak widoczny gołym okiem. Nie da się bowiem zobaczyć tak zwanego „duszka miejsca”, którego codziennie na korytarzach swojego gimnazjum spotykają uczniowie. Hasa on głównie nocą, zaś za dnia czmycha do podziemi szkolnego gmachu.”

    Wstępem do wielkiego pisania było przypomnienie zasad pisowni różnych wyrazów. Później każdy z uczestników otrzymał tekturkę z kartką i długopis, a gdy wszyscy byli gotowi, pani dyrektor rozpoczęła dyktowanie tekstu. Sprawdzaniem prac zajęła się grupa uczennic, na czele z laureatkami konkursu przedmiotowego z j.polskiego.

    W sali gimnastycznej drużyny, pod bacznym okiem nauczycieli wychowania fizycznego, wyciskały siódme poty, aby to ich szkoła zwyciężyła w rozgrywkach. Były zawody w przenoszeniu osoby w kocu, skakanie na skakance, gra w piłkę nożną, gdzie piłką była plastikowa butelka z wodą, a także przeciąganie liny. Nikt się nie oszczędzał, a doping słychać było chyba nawet na obrzeżach miasta. Rozgrywki przygotowali: p.E.Lewandowska, p.M.Mrówka-Machowiec, p.K.Witczyk, p.K.Męcik i p.P.Tomala.

    W sali multimedialnej panowała atmosfera naukowa. Najtęższe głowy spośród szóstoklasistów głowiły się nad zagadkami logicznymi, przygotowanymi przez naszych pasjonatów matematycznych. Goście mogli wziąć udział w wykładzie pana Michała Zbierańskiego, a także podyskutować nad zawiłym zadaniem z uczniem klasy IIIE,Marcelem Windysem. Po wykładach, w szkolnej świetlicy, odbył się konkurs matematyczny, a na zakończenie tego naukowego spotkaniaArtur Kasperekz klasy IIIC przedstawił prezentację multimedialną na temat: „Kodowanie i szyfrowanie tekstu w grafice”. Wyjaśniał jak to możliwe, że z pozoru jednakowe zdjęcia wcale nie są takie same, ponieważ w jednym z nich jest zaszyfrowany tekst, choć wcale go nie widać. Dopiero źródło zdjęcia ujawnia jego obecność. Kolejną prezentację multimedialną przedstawiłPaweł Fortunaz klasy IIB. Nad spotkaniem matematyczno – informatycznym czuwali: p. M.Miąsko oraz p.M.Zbierański.

A oto, jak przedstawiają się wyniki z poszczególnych konkursów:

Konkurs matematyczno-informatyczny:
I miejsce – Jakub Wątroba SP 6
II miejsce – Paulina Hetnar SP 5
III miejsce - Karolina Szlęk SP 8

Dyktando Szóstoklasistów:
I miejsce – Michalina Jędros SP 6
II miejsce ex aequo – Julia Truszkowska SP 6 i Olga Tylkowska SP 7
III miejsce – Piotr Grzesiak SP 5

Dyktando o Pióro Dyrektora Szkoły:
I miejsce - Anna Kałużyńska
II miejsce – Aleksandra Cieślik
III miejsce – Monika Lelatko

Wyróżnienia:
Katarzyna Duda
Agnieszka Łazarowicz
Jagoda Rzepkiewicz
Anna Szczygieł
Karolina Szwed
Aleksandra Grajdek
Kacper Górski

Rozgrywki sportowe:
I miejsce – SP nr 11
II miejsce – SP nr 5
III miejsce SP nr 7

    Wszystkim gratulujemy osiągniętych sukcesów i mamy nadzieję, że takie zloty dla uczniów klas VI będą miłą, coroczną tradycją naszego gimnazjum.

do góry^

Start
Wydarzenia