Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu

ŻERMUN 2011


Galeria zdjęć

Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu

   W dniach 24 – 25 marca dziesięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w modelowej konferencji ONZ – „Żermun 2011”. Opierając się na zeszłorocznych doświadczeniach, delegaci z naszej szkoły, reprezentujący Hiszpanię i Indie, przygotowali rezolucje dotyczące nielegalnego handlu. Debaty prowadzone w tym roku dotyczyły następujących problemów:
- handel ludźmi,
- handel organami ludzkimi,
- handel zagrożonymi gatunkami,
- handel narkotykami.
     Specjalna komisja pracowała nad kwestią przemocy w szkole i w domu.
Organizatorzy tegorocznej konferencji postawili wysoko poprzeczkę, ponieważ tematy nie należą do najłatwiejszych, co uświadomiliśmy sobie podczas przygotowywania rezolucji. Aby zatem wprowadzić uczestników w klimat omawianych zagadnień, w każdej z komisji przedstawiono delegatom prezentacje multimedialne dotyczące omawianych zagadnień. Delegaci i obserwatorzy – nauczyciele opiekunowie – byli pod wrażeniem prezentowanych zdjęć i informacji. Podkład muzyczny potęgował dramatyzm przekazu – jeszcze w tej chwili mam dreszcze na wspomnienie tych faktów.
    Dzięki dwudniowym obradom nasi uczniowie mogli przyjrzeć się uważniej problemom, które w naszym lokalnym środowisku nie są tak bardzo widoczne. Handel małymi dziećmi, sprzedaż własnych organów, aby zdobyć pieniądze na utrzymanie rodziny, bestialskie zabijanie słoni dla pozyskania kości słoniowej czy przemyt zwierząt w nieludzkich warunkach, kończące się w 90% śmiercią  - to zjawiska, które dzieją się na oczach świata. Dzieją się teraz, gdy czytasz te słowa. Dlatego dziękujemy Dyrekcji I LO im. S. Żeromskiego i Organizatorom za zaproszenie nas na debaty, które otworzyły nasze oczy i serca na krzywdy wyrządzane biednym i bezbronnym.

B.K.

do góry^

Start
Wydarzenia