Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu
English version

Lekcja historii


Galeria zdjęć

Gimnazjum nr 1 w Zawierciu

   

    10 listopada 2010 roku w naszej szkole odbyła się sesja popularno-naukowa na temat odzyskania niepodległości przez Polskę. Przygotowana została przez panią Martę Przybyłę i uczniów klasy III c. Sesja przeznaczona była dla klas pierwszych i drugich.
    Na wstępie prowadzące - Agnieszka Nowak i Karolina Szymczyk, przypomniały słuchaczom o wydarzeniach z lat 1914 - 1918 i opowiedziały o obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Następnie uczniowie zostali zapoznani z trzema krótkimi referatami. Tematy i autorzy referatów to:

- Utrata niepodległości przez Polskę i sytuacja narodu polskiego pod zaborami, Sonia Pluta
- Przyczyny, przebieg i główne fronty 1 Wojny światowej, Kacper Górski
- Życie i działalność Józefa Piłsudskiego, Patryk Trepka

    Po wygłoszeniu referatów głos zabrała pani Marta Przybyła, która rozszerzyła wiadomości zawarte w referatach, odpowiedziała na ewentualne pytania uczniów i podała kilka ciekawostek. Pierwszo i drugoklasiści wysłuchali również pieśni legionów pt. „Pierwsza Brygada”, która była śpiewana przez żołnierzy polskich w czasach I wojny światowej. Na koniec prowadzące zadały słuchaczom 10 pytań związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Oczywiście, dobre odpowiedzi nagradzane były małymi upominkami.
    Wierzymy, że dla uczniów naszego gimnazjum ta nietypowa lekcja historii okazała się ciekawa i rozszerzyła ich dotychczasową wiedzę.

A. Nowak, K. Szymczyk

 

do góry^

Start
Wydarzenia