Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu
English version

Lekcja historii w Auschwitz


Galeria zdjęć

oboz

Dnia 6 października 107 uczniów klas trzecich odbyło programową wycieczkę do niemieckiego obozu zagłady KL „Auschwitz – Birkenau”. Przed godziną 8.00 zebraliśmy się przed szkołą, skąd po zbiórce wsiedliśmy do autokarów i po sprawdzeniu obecności ruszyliśmy w drogę.

Na miejscu otrzymaliśmy specjalne słuchawki i nadajniki, dzięki którym lepiej słyszeliśmy przewodnika. W pierwszej kolejności zwiedzaliśmy obóz w Auschwitz. Na tym terenie naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, tu mordowali masowe transporty Żydów, tu prowadzili pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, tu wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie, tutaj też mieścił się centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główna komendantura obozu i większość biur SS. Zwiedziliśmy także, krematorium, plac apelowy, a pod ścianą śmierci złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz na znak pamięci o pomordowanych. Po tym udaliśmy się do kina, by tam obejrzeć 15-minutowy film dokumentalny z pierwszych chwil wyzwoleniu obozu.

           Autobusem przejechaliśmy do położonego 3,5 km od Auschwitz obozu Birkenau. Tutaj naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym (blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków), w którym w 1944 r. przebywało ponad 100 tys. więźniów: Żydów, Polaków, Romów i innych. Na blisko 200 ha zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg.

Według mnie każdy, co najmniej raz w życiu, powinien przeżyć taką wycieczkę, by nie zapomnieć o tragedii holocaustu i pamiętać o ofiarach niemieckich obozów śmierci.

M.Bień

 

do góry^

Start
Wydarzenia