Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu
English version

Nadanie szkole i nauczycielom prestiżowych odznaczeń


Galeria zdjęć

[Rozmiar: 47977 bajtów]

1 września to data, która nieodmiennie kojarzy się z ważną rocznicą historyczną. 71 lat temu Niemcy hitlerowskie napadły na Polskę. Rozpoczęła się okrutna, trwająca sześć lat wojna. Uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum wzięli udział w miejskich uroczystościach upamiętniających to wydarzenie. Uczczono pamięć poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Pod Pomnikiem Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu przedstawiciele władz miasta, instytucji samorządowych, organizacji kombatanckich, szkół i zakładów pracy złożyli kwiaty. Wręczono również honorowe odznaki za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Gimnazjum nr 1 otrzymało za swoją działalność dwa niezmiernie prestiżowe odznaczenia. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nadała naszej szkole złotyMedal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu przyznał nam MedalPro Memoria. Wśród nagrodzonych tym Medalem są między innymi tacy zasłużeni ludzie, jak:

  • Ryszard Kaczorowski (ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie)
  • Aleksander Kwaśniewski (Prezydent RP)
  • gen. armii Wojciech Jaruzelski (Prezydent PRL i RP)
  • gen. bryg. Tadeusz Płoski (biskup polowy Wojska Polskiego)
  • gen. bryg. prof. Elżbieta Zawacka ps. Zo (cichociemna)
  • gen. Franciszek Gągor (szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego)

Dla nas, uczniów i nauczycieli, to nagroda za dotychczasowa pracę, ale także zobowiązanie na przyszłość. Musimy udowodnić, że zasługujemy na takie wyróżnienia.

Po złożeniu kwiatów w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta z kombatantami, przedstawicielami związków kombatanckich i młodzieżą. Wysłuchaliśmy tam prelekcji zawierciańskiego historyka i dokumentalistą panem Zdzisławem Kluźniakiem, który powiedział kilka słów na temat przebiegu pierwszych dni wojny na terenie powiatu zawierciańskiego. Następnie Prezydent miasta Mirosław Mazur wręczył pani dyrektor Katarzynie Jaworskiej odznaczenieZa zasługi na rzecz Miasta ZawierciaiSrebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Tę odznakę odebrała także nauczycielka historii Marta Przybyła.

M.Przybyła

do góry^

Start
Wydarzenia