Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu

Golgota Wschodu


Galeria zdjęć

[Rozmiar: 25394 bajtów]

Dnia 25 maja 2010 roku o godzinie 17.00 w MOK "Centrum" w Zawierciu odbył się rapsod pt. "Golgota Wschodu". Jego reżyserem był pan Józef Niedźwiedzki, emerytowany nauczyciel języka polskiego, a autorką części publicystycznej była nauczycielka naszego gimnazjum, pani Marta Przybyła. Scenariusz powstał na podstawie pracy Katarzyny Warneckiej, przygotowanej na konkurs "Prawda i kłamstwo o Katyniu".

W przedstawieniu wzięli udział słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczniowie naszego gimnazjum, szkolny chór, absolwentka G1 Magdalena Kondas oraz chór Cappella Vartiensis. Połączone chóry wystąpiły w utworach "Kronika", "Pieśń kolędników" i "Nie zobaczysz matko syna", przy akompaniamencie pana Leopolda Stawarza, a Magdalena Kondas zaśpiewała pieśń "Matki człowieczej lament". Dodatkowych emocji dostarczyły widzom fragmenty utworów "Wojenko, wojenko" i "Cisza", wykonane na trąbce przez Artura Kasperka, ucznia G1 z klasy II c. Nad oprawą multimedialną czuwała pani Marzanna Miąsko.

Obecne na widowni rodziny pomordowanych w Katyniu oficerów, którym poświęciliśmy nasze dęby, zapaliły znicze, by uczcić pamięć ofiar.

Na zakończenie wnuk pana porucznika Jana Gubały opowiedział o swoich przeżyciach, związanych z katastrofą samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, ponieważ jako uczestnik uroczystości odbywających się tego dnia w Katyniu, znalazł się o krok od tej tragedii. Spotkanie przebiegło w atmosferze powagi i zadumy. Nie padły oklaski. Widzowie po obejrzeniu spektaklu rozeszli się w ciszy, ale z pewnością długo jeszcze będą wspominać słowa, gesty i kadry, które zaistniały tego dnia na scenie.

W prezentacji multimedialnej wykorzystano zdjęcia wnuka pana porucznika Jana Gubały zrobione 10 kwietnia 2010.

D.Pułtorak i A.Serwicka

do góry^

Start
Wydarzenia