Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu

Comenius w GIM1


Galeria zdjęć

[Rozmiar: 22281 bajtĂłw]

W poniedziałek 10 maja 2010 roku do naszej szkoły przybyli długo oczekiwanie goście z programu Comenius. Szkoła uczestniczy wielostronnym projekcje INNOWACJE W EUROPEJSKIEJ SZKOLE w ramach programu Lifelong Learning Comenius w latach 2008/10. Już od rana trwały przygotowania do uroczystego powitania obcokrajowców.

O godzinie 10.00 w sali gimnastycznej zebrali się nauczyciele i uczniowie naszego gimnazjum oraz zaproszeni goście. Na wstępie pani dyrektor Katarzyna Jaworska powitała wszystkich, po czym zaprezentował się chór szkolny pod dyrygenturą pani B.Czajkowskiej oraz zagrał szkolny zespół muzyczny. Po występach przyszedł czas na drugą część programu, czyli prezentacje multimedialne na temat "Botanical gardens, Endangered plant species, Common plant species". Młodzież przygotowała bardzo ciekawe opisy ogrodów ze zdjęciami i najciekawszymi informacjami. Po przerwie obiadowej grupy wróciły ponownie na salę gimnastyczną, by obejrzeć prezentacje o Zawierciu i Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Był to wstęp do zaplanowanej wycieczki na zamek w Ogrodzieńcu. Przewodnikiem grupy był pan W.Latacz.

We wtorek nasi uczniowie wraz z gośćmi z projektu Comenius, pod opieką pań M.Paligi, A.Heller, A.Widawskiej i L.Kuszak, udali się na całodniową wycieczkę, podczas której zwiedzili jedną z najstarszych na świecie kopalni soli w Wieliczce i prastary gród Kraka. Kraków mimo remontów wzbudza pozytywne emocje i tym razem też tak było - nawet pogoda dopisała. Wraz z gośćmi nasi koledzy i koleżanki zwiedzili Rynek Główny, pokłonili się Adamowi Mickiewiczowi i obejrzeli Kościół Mariacki. Następnie udali się do najstarszej części Uniwersytetu Jagiellońskiego (Akademii Krakowskiej) Collegium Maius, skąd przeszli pod słynne Okno Papieskie. Ostatnim etapem zwiedzania Krakowa było wzgórze Wawelskie, gdzie nasi przyjaciele mogli obejrzeć Katedrę Wawelską z grobami polskich monarchów. Potem wszyscy uczestnicy wycieczki złożyli hołd naszej parze prezydenckiej - państwu Kaczyńskim, pochowanym w krypcie wawelskiej. Zwiedzanie zakończono na dziedzińcu Wawela, gdzie po pożegnaniu z przewodnikiem można było skorzystać z rodzimego czakramu.

Środę nasi goście rozpoczęli zajęciami z języka angielskiego, które poprowadziły nasze anglistki pani B.Haładyń i pani B.Kułach. Uczniowie uczyli się m.in. jak brzmią słowa "dzień dobry", "do widzenia" i "cześć" w narodowych językach wszystkich grup. Młodzież wypisywała też swoje marzenia na papierowych kwiatach, które później zostały umieszczone w ogrodzie, przy wybranych przez grupy drzewkach.

W związku z zaplanowanym na ten dzień oficjalnym otwarciem "Ogrodu Europejskiego", nasi uczniowie o 10.00 zajęli się przygotowaniem tradycyjnych już kocyków piknikowych. Znalazły się na nich przeróżne smakołyki i piękne kwiaty. Niektórzy z uczniów gimnazjum (na czele z panią dyrektor) przebrali się w piękne ludowe stroje i wieczorowe kreacje. Zagranicznym gościom najbardziej spodobała się wata cukrowa. Byli zachwyceni takim pomysłem "szkolnego piknikowania".

Uroczystego otwarcia ogrodu dokonali wspólnie Prezydent Miasta Zawiercie Mirosław Mazur, Dyrektor gimnazjum Katarzyna Jaworska oraz wszyscy koordynatorzy projektu Comenius, a przedstawiciele młodzieży wypuścili białe gołębie. Następnie grupy "adoptowały" drzewko, przy którym umieściły tabliczkę z nazwą swojego kraju i "kwiaty marzeń". Jako pamiątkę z tego dnia goście otrzymali tulipany wykonane techniką origami z tekstem piosenki "Pamiętajcie o ogrodach" przetłumaczonym na j.angielski.

Po uroczystości grupa Comeniusa pojechała zwiedzić byłe obozy koncentracyjne w Oświęcimiu i Brzezince. Goście znali wcześniej historię Holokaustu, jednak odwiedzenie tych miejsc, dotknięcie historii, wywołało wzruszenie i łzy. Nie spodziewali się, że będzie to tak emocjonalne przeżycie. Obejrzeli ścianę płaczu, przy której zapalili znicze. Duże wrażenie zrobił na wszystkich widok baraków z ekspozycjami. Widok fotografii, dokumentów, modeli w ubraniach więźniarskich, prycz i innych rzeczy odebranych deportowanym Żydom wpłynął w ogromnym stopniu na zachowanie osób odwiedzających obóz, które w ciszy i skupieniu przysłuchiwały się opowieściom przewodnika.

W czwartkowy poranek nasi goście przybyli do gimnazjum przygotowani na aktywny, sportowy dzień. Stworzone zostały trzy grupy, które udały się na zajęcia pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego. Zajęcia w salce fitness prowadziła pani K.Męcik, grupą grającą w tenisa stołowego opiekowali się panowie M.Warzyński i P.Tomala, a w sali bilardowej grę nadzorowały panie E.Lewandowska i K.Witczyk. Największą popularnością wśród naszych gości cieszył się bilard. Po wyczerpujących zajęciach sportowych goście zjedli obiad w szkolnej stołówce, po czym cała młodzieżowa grupa udała się do I LO, na halę sportową, gdzie czekały kolejne atrakcje. Tam chętni mogli wspinać się na ściance, ćwiczyć na siłowni lub grać w siatkówkę pod opieką nauczycieli wf-u. Podczas gdy uczniowie wyciskali siódme poty na zajęciach sportowych, ich nauczyciele odwiedzili Hutę Szkła w Zawierciu, gdzie mieli możliwość zakupienia wyprodukowanych tam ozdobnych kryształów. Dzień zakończono oficjalną kolacją, wieńczącą cały tydzień wspólnych działań.

Miniony tydzień będzie z pewnością przez dłuższy czas w myślach naszych, jak i naszych gości, bo trudno byłoby zapomnieć tak miłe i sympatyczne chwile spędzone razem.

W.Wilcząb, A.Serwicka, P.Reszka z klasy Ib

do góry^

Start
Wydarzenia