Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu

Pan Tadeusz w GIM1


Galeria zdjęć

[Rozmiar: 22281 bajtów]

20 kwietnia 2010r. godzina 9:00 w Gimnazjum nr 1 rozpoczyna się spektakl teatralny. Temat sztuki: Spór o zamek wg "Pana Tadeusza". Brzmi nieciekawie? Nudno? Bynajmniej ...

Najpierw zza kotary wychodzi człowiek w czarnej szacie. Po kilku wypowiedzianych słowach rozpoznajemy w nim samego wieszcza Adama Mickiewicza. Opowiada on pokrótce o "swojej" biografii i genezie dzieła, a następnie zaprasza do obejrzenia wątku sporu o zamek, jaki toczył się pomiędzy Soplicami, a ostatnimi z rodu Horeszków - Hrabią i Gerwazym. Nagle aktor zrywa z siebie przydługi płaszcz, odsłaniając ubiór szlachecki z XIX w. i ...zaczyna się zaskakujący spektakl. Tym, co spodobało nam się najbardziej był sposób, w jaki aktor pan Andrzej Jurczyński przedstawił fragmenty "Pana Tadeusza". Nie czytał ich z kartki czy książki. Artysta mówił go z pamięci. Owszem, są uczniowie, którzy pięknie recytują "Inwokację", ale czy znajdą się tacy, którzy potrafią zadeklamować chociażby fragment koncertu Jankiela?

Na uwagę zasługuje również gra aktora, który wciela się w różne postaci. W doskonały sposób dzięki odpowiedniej modulacji głosu, ruchom, gestom i mimice potrafił oddać ich odmienne charaktery i temperament. Gdyby ktoś zamknął oczy, mógłby przysiąc, że na scenie jest co najmniej kilku aktorów. A to wszystko robił jeden człowiek.

Udział w przedstawieniu był doskonałą lekcją o pięknie słowa, tak często przez uczniów niedostrzeganym.

A.Kuźnik

do góry^

Start
Wydarzenia