Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu

Kolejny TEG w Gim 1


Jako Szkoła Globalna nasze gimnazjum włącza się w wiele akcji organizowanych przez PAH, AI i inne organizacje humanitarne. W roku 2009 Tydzień Edukacji Globalnej wypadł w dniach 16 - 22 listopada. W związku z tym postanowiliśmy przygotować w naszej szkole działania, w które uczniowie chętnie się włączyli. Inicjatywę tę podejmujemy drugi rok z rzędu.

Już w piątek, 13 listopada, w widocznym miejscu na korytarzu szkolnym, zawisł plakat, ogłaszający TEG.

[Rozmiar: 29696 bajtów]

W poniedziałek rano, 16 listopada, uczennice Kasia Całus (III a) i Magda Pucek (II e), pomogły w przygotowaniu wystawy zdjęć z krajów globalnego Południa (zdjęcia, jak i inne materiały edukacyjne, otrzymaliśmy od Polskiej Akcji Humanitarnej), a grupa uczniów:

- Karol Kowal (III a)
- Konrad Galos (III a)
- Roksana Srokosz (III c)
- Kinga Kondas (III c)
- Izabela Malejky (III c)
przygotowała tematyczną gazetkę ścienną.

[Rozmiar: 29696 bajtów]

Galeria zdjęć

Również od poniedziałku, uczniowie wraz z nauczycielami rozpoczęli realizację zaplanowanych działań. Przez cały tydzień klasy przygotowywały pod okiem wychowawców plakaty przedstawiające państwa afrykańskie. Na dużych arkuszach papieru umieszczali oni najważniejsze informacje o danym państwie oraz ciekawe zdjęcia dla zobrazowania m.in.: obyczajów ślubnych, życia codziennego w Afryce czy odświętnych strojów mieszkańców opisywanych państw. Wystawa plakatów pt. "Poznajemy kraje Afryki" powstawała przez cały tydzień, by ostatniego dnia zająć całe ściany korytarza na parterze szkoły.

[Rozmiar: 29696 bajtów] [Rozmiar: 29696 bajtów]

Galeria zdjęć - lekcja Galeria zdjęć - wystawa

Także w poniedziałek klasa II d wzięła udział w warsztatach "Globalne jeansy", prowadzonych przez panie Jolantę Pacię i Katarzynę Chojnacką, podczas których uczniowie poznali łańcuch dostaw, zasięg produkcji odzieży oraz zwrócili uwagę na nierówny podział dochodów. Po skończonych warsztatach uczennice przygotowały gazetkę ścienną "1% niesprawiedliwości", na której przedstawiły pocięte jeansy i informację o procentowym podziale dochodów ze sprzedaży spodni. Dodatkowym elementem gazetki była, przygotowana przez panią Aleksandrę Widawską, "Droga jeansów" - etapy produkcji w kolejnych krajach, od zbierania bawełny po sprzedaż gotowych spodni.

[Rozmiar: 29696 bajtów]

Galeria zdjęć

Tego dnia we wszystkich klasach została również rozpowszechniona informacja o zbiórce produktów pod hasłem "Żywność dla wszystkich" oraz wiadomość o niezwykłej "Marzycielskiej Poczcie".

Wtorek upłynął nam pod hasłem Globalnego Maratonu Filmowego. Na tę okazję szkolna czytelnia, przygotowana przez panie Katarzynę Chojnacką i Marzenę Góral-Siudak, zamieniła się w mini salę kinową, w której uczniowie klas II i III mieli okazję obejrzeć dwa filmy o tematyce globalnej. Bohaterami filmów były dzieci z Indii i Nepalu. Uczniowie byli przejęci warunkami, w jakich żyją ludzie w krajach globalnego Południa i jak ciężkie jest życie mieszkających tam dzieci. Podczas projekcji wypełniali przygotowane karty pracy, a po obejrzeniu filmów dyskutowali i wymieniali się wrażeniami.

[Rozmiar: 29696 bajtów]

Galeria zdjęć

Tego dnia również klasa II c wzięła udział w warsztatach - "Globalne jeansy", prowadzonych przez panią Jolantę Pacię.

W środę czytelnia gościła uczniów, którzy wraz z nauczycielką historii, panią Martą Przybyłą, postanowili dołączyć do akcji Amnesty International i napisać listy o uwolnienie "więźniów sumienia". Byli to:

- Dominika Pułtorak (I b),
- Klaudia Rojewska (I c),
- Emil Trepka (I c),
- Olaf Ślęzak (I c),
- Emilia Zawalska (II c),
- Aleksandra Pawlik (II c),
- Patryk Trepka (II c),
- Michał Kurzak (II c),
- Karolina Pawlik (II c),
- Sonia Pluta (II c).

Uczniowie wzięli udział w ogólnoświatowej akcji wysyłania listów-apeli w sprawach konkretnych osób zagrożonych egzekucją lub torturami, aresztantów pozbawionych kontaktu z adwokatem i rodziną oraz niezbędnej opieki medycznej, więźniów sumienia pozbawionych wolności jedynie za pokojową działalność na rzecz praw człowieka lub z powodu wyznawanych poglądów, uchodźców zagrożonych wydaleniem do kraju, z którego uciekli przed prześladowaniami i wszystkich innych osób, których podstawowe prawa człowieka są łamane lub zagrożone. Dzięki pilnym akcjom udało się przez ostatnie 30 lat uratować 16.600 osób. Mamy nadzieję, że i nasze działanie da pozytywny efekt. W tym roku wysłaliśmy 18 listów pocztą i 7 jako e-maile.

[Rozmiar: 29696 bajtów]

Galeria zdjęć

Również tego dnia zaproponowaliśmy uczniom udział w akcji "Marzycielska Poczta". Jest to działanie mające na celu wywołanie uśmiechu na twarzach ciężko chorych dzieci poprzez napisanie do nich listu lub kartki z pozdrowieniami (http://marzycielskapoczta.pl/). Uczniowie przynosili kartki i wybierali dziecko, do którego chcą wysłać parę miłych słów.

Czwartek był dniem porządkowania i selekcji produktów dla Domu Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach. Zarówno zbiórką, jak i selekcją, zajmowały się nauczycielki: Agnieszka Kuźnik, Jolanta Pacia, Aleksandra Widawska i Katarzyna Chojnacka. Prowadzony przez siostry zakonne dom jest miejscem, gdzie młode matki, nie mające znikąd pomocy, mogą spokojnie nauczyć się opieki nad dzieckiem, mieszkać w dobrych warunkach i przygotowywać się do życia "na własny rachunek". Uczniowie i nauczyciele przynosili kaszki, mleko, pieluchy, zabawki, ubranka i inne rzeczy, mogące przydać się młodym matkom. Najwięcej produktów dla dzieci ofiarowali uczniowie z klas: I c i I d.

W piątek zebrane w tygodniu produkty żywnościowe, zabawki, pieluszki i odzież zostały zabrane do Żarek i przekazane do Domu Samotnej Matki i Dziecka. Niecodzienną przesyłkę dla dzieci i ich mam zawiozły uczennice: Karolina Lasota (klasa II d) i Ania Błażkiewicz (klasa I a) wraz z nauczycielkami: Aleksandrą Widawską, Jolantą Pacią i Katarzyną Chojnacką.

[Rozmiar: 29696 bajtów]

Galeria zdjęć

Ostatni dzień był szczególną datą dla wszystkich dzieci świata, ponieważ w piątek obchodziliśmy 20 rocznicę uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. W związku z tym rozpoczęliśmy projekt fotograficzny "Fotostory", który wraz z grupą uczniów realizuje pani Marzena Góral - Siudak. Powoli powstaje fotografowana przez nią historia, w której aktorami są uczniowie naszego gimnazjum, według scenariusza napisanego przez panią Katarzynę Chojnacką.

Zobacz efekt pracy młodzieży z nauczycielami: fotostory.

[Rozmiar: 29696 bajtów]

Galeria zdjęć

Mimo że Tydzień Edukacji Globalnej zakończył się w piątek, w kolejnym tygodniu w naszej szkole również odbyły się działania związane z edukacją humanitarną: lekcje języka angielskiego "Food for Everyone", przygotowane przez panią Barbarę Kułach, kolejny etap pracy nad foto-historią, trwa wystawa plakatów afrykańskich i wystawa zdjęć globalnych. Mamy nadzieję, że dzięki temu uczniowie staną się bardziej wrażliwi na krzywdę drugiego człowieka oraz będą pamiętać o tym, że podejmując nawet drobne działania, mogą wpłynąć na losy ludzi na świecie.

Katarzyna Chojnacka, Jolanta Pacia, Aleksandra Widawska

do góry^

Start
Wydarzenia