Start
Wydarzenia
logo 42-400 Zawiercie, ul. 11 Listopada 22, tel. 3267-225-62, mail: g1zawiercie[at]gmail.com
Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu

Goście z Ukrainy


[Rozmiar: 71308 bajtów]

Galeria zdjęć (foto. W.Latacz i MGS)

W ramach projektu "Polsko-ukraiński szlak zamkowy i jego legendy" realizowanego wspólnie z Narodowym Centrum Kultury zapewniającym fundusze, gościliśmy w minionym tygodniu młodzież z Ukrainy. Naszych gości w poniedziałkowy wieczór powitała pani dyrektor. Po podróży odpoczęli w hotelu OSiR, a we wtorek rano pojawili się w naszym gimnazjum.

[Rozmiar: 71308 bajtów] [Rozmiar: 70590 bajtów]

W szkole przygotowania trwały od samego rana, a akademia rozpoczęła się o godzinie 10.00. Prowadzili ją Magda Pucek i Szymon Surowiec który powitał naszych gości w ich ojczystym języku. Wywołało to aplauz ukraińskiej młodzieży. Po obejrzeniu prezentacji o legendach jurajskich młodzież przygotowała plakaty na temat legend, które poznała.

[Rozmiar: 71308 bajtów] [Rozmiar: 70590 bajtów]

W środę nasi przyjaciele zostali powitani w Urzędzie Miejskim przez Zastępcę Prezydenta Miasta - panią Barbarę Ładę i inspektora Wydziału Edukacji - panią Bogumiłę Siudak. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, przy słodkim poczęstunku.

[Rozmiar: 71308 bajtów] [Rozmiar: 70590 bajtów]

W naszej szkole ukraińscy goście wzięli udział w wyborach miss i mistera szkoły. Zwycięzcami zostali Alina i Włodek. Po południu odbyła się nowatorska forma wywiadówki, na którą rodzice zostali zaproszeni do MOK-u. W tym samym czasie pozostali nauczyciele, uczniowie oraz nasi goście przygotowywali się do koncertu w sali widowiskowej MOK "Centrum". Po spotkaniach z wychowawcami, rodzice zasiedli na widowni, by wraz z zaproszonymi władzami miasta, reprezentowanymi przez Zastępców Prezydenta Miasta p. Annę Nemś, p. Barbarę Ładę oraz przewodniczącego Rady Miasta p. Marka Kozieła, sponsorami i młodzieżą obejrzeć koncert.

[Rozmiar: 71308 bajtów] [Rozmiar: 70590 bajtów]

Poprowadzili go Magda Pucek i Szymon Surowiec. Zespół ukraiński zaprezentował żywiołowe tańce i piosenki w języku ukraińskim, angielskim i polskim. Widzów urzekły ich bajecznie kolorowe stroje i muzyka. Wśród polskich wykonawców znaleźli się absolwenci naszego gimnazjum, Magda Kondas i Maciek Kucera, a także obecni uczniowie szkoły, Nadia Bartelak, Michalina Szota i nauczycielka, pracująca w bibliotece szkolnej, Katarzyna Chojnacka. Świetnie zaprezentował się nasz szkolny zespół w składzie: Marlena Konieczniak, Weronika Szymańska, Ola Góra i Konrad Galos, wspierany przez absolwenta gimnazjum - Piotrka Galosa. Podczas występów pani dyrektor wręczyła Przyjaciołom naszej szkoły wyjątkowe statuetki, by podziękować im za gotowość do współpracy. Koncert zakończył się wspólnie zaśpiewaną w języku ukraińskim piosenką "Hej, sokoły". Wykonały ją: wokalistka naszego szkolnego zespołu Marlena i Larysa z Ukrainy.

[Rozmiar: 71308 bajtów] [Rozmiar: 71308 bajtów]

W czwartek ukraińska młodzież miała okazję zwiedzić jurajskie zamki w Ogrodzieńcu, Mirowie i Boblicach oraz poznać ich legendy, a po południu wraz z naszymi uczniami wytańczyła się na szkolnej dyskotece.

[Rozmiar: 71308 bajtów] [Rozmiar: 71308 bajtów]

Piątek rozpoczął się wycieczką do Krakowa, gdzie młodzież zwiedziła Wawel, Drogę Królewską, Rynek z Sukiennicami i Barbakan, a zakończył - wizytą w aquaparku. W sobotę nasi goście mieli w programie wycieczkę do Wrocławia. Zobaczyli Panoramę Racławicką i oczywiście szukali tajemniczych krasnoludków. W niedzielę młodzież ukraińska zwiedziła obozy koncentracyjne w Oświęcimiu i Brzezince, a w poniedziałek rano autokar z naszymi gośćmi wyruszył w drogę powrotną do domu.

[Rozmiar: 71308 bajtów]

Był to bardzo aktywny tydzień, ale mimo zmęczenia cieszymy się, że mogliśmy gościć naszych przyjaciół i mamy nadzieję, że będą wspominać tę wizytę długo i z uśmiechem na twarzy.

Projekt współfinansowany ze środków NCK

K.Ch.

do góry^

Start
Wydarzenia